Velik jubilej etnografskega muzeja: od gležnja mumije do zobotrebca
Slovenski etnografski muzej (SEM) je te dni proslavil 100-letnico delovanja. V prazničnem letu bodo odprli več razstav in izdali številne publikacije, nov mejnik v muzejski zgodovini pa se je zgodil na dan praznovanja, in sicer z odprtjem nove stalne razstave Človek in čas. Obletnico so proslavili z bogatim celodnevnim dogajanjem za vse generacije, obiskovalci so imeli kar do 23. ure možnost prostega vstopa.
Na muzejski ploščadi je bilo živahno že od poldneva. Potekal je Rokodelski SEMenj, na katerem so se predstavili izbrani nosilci nesnovne kulturne dediščine ter rokodelci in oblikovalci, katerih izdelke je mogoče najti v trgovini SEM, na travniku pred kavarno so odprli panojsko razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije: Ob 20-letnici Unescove konvencije, sledilo je strokovno srečanje nosilcev, strokovnjakov in predstavnikov ministrstva za kulturo, popoldansko druženje pa je bilo obarvano sproščeno in glasbeno. Na popotovanje Glasbe sveta je obiskovalce popeljala skupina Fake Orchestra, kolektiv, ki združuje vrhunske slovenske glasbenike in izvaja različne sloge popularne glasbe. Potovali so od Avstralije, Indije, Balkana, Afrike, Severne in Južne Amerike, pri tem pa seveda niso pozabili na slovenske ritme.
Spomini v publikaciji Prvih sto
Ker je SEM most, ki nas s pričevalnostjo zbranih predmetov venomer znova povezuje s preteklostjo in prihodnostjo, so odprli novo stalno razstavo Človek in čas, na kateri so predstavljeni predmeti, ki pričajo o oblačilni kulturi, kot je na primer rekonstrukcija noše iz Valvasorjeve Slave Vojvodine Kranjske. Razstavo je pospremila izdaja publikacije Prvih sto. Predstavlja 100 predmetov, vsak pripoveduje neponovljivo zgodbo o svojem izvoru, izdelovalcih in uporabnikih ter o življenju v muzeju. Praznična je tako po vsebini, obsegu kot tudi po zunanjosti. Pri njenem nastajanju je sodelovalo 28 piscev: kustosi in restavratorji SEM, etnologinje in etnologi ter drugi strokovnjaki, ki so bili ali so še tako ali drugače povezani z delovanjem muzeja in so s spomini in razmišljanji ustvarili mnogotero podobo SEM.
Živi in odprti muzej
»Obletnica je priložnost, ko se lahko zazremo v bogato preteklost muzeja, od skromnih, a smelih začetkov, ko so muzejsko ekipo sestavljali ravnatelj, kustos in služitelj, do tega, da je danes SEM najstarejša in osrednja etnološka ustanova v Sloveniji z 11 kustodiati in številnimi podpornimi službami. Zaziramo se v prelomne dogodke v muzejski zgodovini ter hkrati ob praznovanju visokega jubileja postavljamo nove mejnike. SEM je živ in odprt muzej, ki svojo mednarodno umeščenost uspešno izkazuje tudi s sodelovanjem v različnih evropskih projektih,« je ob osrednji prireditvi Praznujmo skupaj! dejala direktorica muzeja Natalija Polenec, njenemu govoru pa se je pridružil državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan. Sledil je muzejski sprehod skozi čas z umetnikom Matjažem Pikalom in na koncu še težko pričakovani koncert zasedbe Čompe, tako da se je slavje sklenilo s petjem in plesom, kot se za praznovanje seveda spodobi.
Več kot 40.000 predmetov
Slovenski etnografski muzej hrani več kot 40.000 predmetov (pa tudi 150.000 fotografij in 7000 risb), največja med njimi sta čoln čupa, ki so ga uporabljali slovenski ribiči v Tržaškem zalivu, in monga, priprava za ožemanje in likanje tekstila, med najmanjšimi pa sta zobotrebec in šivanka. Med najstarejšimi predmeti je gleženj mumije.