POSLOVNI ZAJTRK

VIDEO: Zakaj diplomanti delajo za šankom?

Predstavniki največjih političnih strank so govorili o izzivih za Slovenijo.
Fotografija: Marjan Šarec, Matej Tonin, Andrej Šircelj. FOTO: Facebook
Odpri galerijo
Marjan Šarec, Matej Tonin, Andrej Šircelj. FOTO: Facebook

LJUBLJANA – AmCham Slovenija je na poslovnem zajtrku z naslovom Katera politična stranka ima najboljši program? gostil predstavnike političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave na junijskih volitvah napovedujejo izvolitev v državni zbor.

O ključnih izzivih za Slovenijo so govorili Julijana Bizjak Mlakar (Desus), Marjan Šarec (Lista Marjana Šarca), Matej Tonin (NSi), Andrej Šircelj (SDS), Matjaž Han (SD) in Aleksandar Kešeljević (SMC). Med drugim so spregovorili o slovenskem šolskem sistemu.

Kaj bi spremenili v slovenskem šolskem sistemu?

Marjan Šarec: »Otroci se morajo zavedati, da za vsakega od nas obstajajo tudi dolžnosti, ne samo pravice. Predlagam, da bi bil kurikulum manj napet, da bo več časa za pogovor oziroma tisto, kar nas res zanima, in če je nekdo v nečem bolj talentiran, da se ga ne obremenjuje z nečim, kjer ni toliko talentiran. V družboslovju je velik presežek in potem se zgodi, da diplomanti družboslovnih smeri delajo za šankom.«

Matej Tonin: »Uči se, da ti ne bo treba delati. To je neka socialistična ostalina, velika neumnost, ki so jo učili mlade. Treba je spremeniti koncept, način razmišljanja o šolah, zmanjšati je treba delež mladih, ki se po osnovni šoli vpišejo na gimnazijo. Treba je spremeniti mentaliteto, da bo vsak poklic cenjen. V Nemčiji učijo, če boš v eni stvari dober, boš dobro plačan. Slovensko šolstvo je tekmovanje v pomnjenju podatkov. Treba je uvesti vajeništvo. Število učencev se zmanjšuje, učiteljev pa povečuje. Povečalo se je število predmetov. Veliko področij, nobene globine.«

Andrej Šircelj: »Pogledal bi, kateri poklici so tisti, ki jih najbolj potrebujemo, in te izobraževalne programe bi specializiral na mednarodni ravni. Specializiral bi srednje šole, predvsem pa fakultete. Povabil bi najboljše profesorje za ta znanja. Sprostil bi štipendijsko in kadrovsko politiko, podjetja bi sama lahko dajala kadrovske štipendije. Naredil bi specializacijo na področju izobraževanje.«

Aleksandar Kešeljević: »Sprejeli smo zakon o vajeništvu, ki ga je treba nadgraditi. Program mladih raziskovalcev za gospodarstvo je treba bistveno okrepiti. Treba je obuditi kadrovske štipendije predvsem iz gospodarstva. Treba je debirokratizirati delo šolskih učiteljev.«

Matjaž Han: »V zakon ne moremo napisati, da mama in ata ne bosta šla z odvetnikom v šolo. Vrednot ne moreš uzakoniti. Oprostite, ampak imamo dober šolski sistem v Sloveniji. Vendarle pa je treba talentu dati prakso. Učitelj, ki vidi, ali ima otrok določen talent, ga mora usmerjati v primeren poklic.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije