Vlada predlaga: Polnoletni in neznosno trpeči bi lahko življenje prostovoljno končali
Med drugim je cilj predloga polnoletnemu pacientu, ki je sposoben odločanja o sebi, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže.
Polnoletni pacient bi tako imel pravico do prostovoljnega končanja življenja, če doživlja neznosno trpljenje. Gre za stanje »brez možnosti za izboljšanje, ko pacient prenaša hude in intenzivne fizične bolečine, izjemno težko psihološko stisko ali oboje«.
To stanje bistveno zmanjšuje kakovost pacientovega življenja, je posledica hude neozdravljive in druge trajne okvare zdravja, izhaja iz predloga zakona. Pravice pa ni mogoče uveljavljati na podlagi neznosnega trpljenja, ki je znak duševne bolezni.
Dva pogovora in komisija
Pacient bi postopek do uveljavitve pravice začel z napovedjo zahtevka pri zdravniku. Če bi pacient tudi po drugem pogovoru z zdravnikom vztrajal pri svoji odločitvi, bi podal vlogo, ki bi jo zdravnik, skupaj s svojim mnenjem o izpolnjevanju pogojev pacienta do te pravice, posredoval komisiji za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Ta bi odločala, ali bodo pacientovi vlogi ugodili.
Komisija določi tudi neodvisnega zdravnika, ki obravnava stanje pacienta, nato pa še psihiatra, ki oceni sposobnost odločanja pacienta o sebi. Pacient bi izbral enega od možnih načinov vnosa učinkovine za prostovoljno končanje življenja. Vnos v telo bi izvedel samostojno.
Lahko tudi odkloni
Zdravnik delavec ali zdravstveni sodelavec lahko sodelovanje pri tej pomoči odkloni, če to nasprotuje njegovim temeljnim osebnim prepričanjem ali vesti. Enako velja za lekarniške strokovne delavce, če izdajanje teh sestavin nasprotuje njegovim temeljnim osebnim prepričanjem in vesti, izhaja iz predloga zakona.
Koalicija želi z javno objavo predloga omogočiti širšo javno razpravo. Lani spomladi so v DZ že obravnavali predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga je vložilo društvo Srebrna nit s podporo volivcev. Nato pa so v parlamentarni postopek vložili predlog za posvetovalni referendum o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.
Na referendumsko vprašanje Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je lani za glasovalo 378.917 volivcev oziroma 54,89 odstotka, proti pa 311.429 volivcev oziroma 45,11 odstotka.