PRAVICA DO PITNE VODE

Vlada v Ribnici in Kočevju odprla dialog z Romi: »Pomembno je, da vsak izpolni svoj del obveznosti«

Svet romske skupnosti bo pripravil plan ukrepov za vključevanje Romov v družbo.
Fotografija: Dnevni center v romskem naselju Vejar. FOTO: Osebni Arhiv
Odpri galerijo
Dnevni center v romskem naselju Vejar. FOTO: Osebni Arhiv

Predstavniki Romov in vodstvo občine Ribnica so na današnjem sestanku govorili o zahtevah Romov iz romskih naselij Otavice in Goriča vas, da jim občina zagotovi vodo. Dogovorili so se, da jim bo občina vodo napeljala, ko bodo Romi izpolnili določene obveznosti in se vključili v proces integracije, je po sestanku povedal župan Samo Pogorelc.

Po enem od sklepov današnjega sestanka bo Svet romske skupnosti RS skupaj z Romi iz treh ribniških romskih naselij do 5. septembra pripravil akcijski plan kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov za vključevanje Romov v družbo. »Ko bo integracija stekla in jo bo mogoče čutiti tudi na terenu, pa bo tudi občina odigrala svojo vlogo,« je dogovor opisal Pogorelc.

image_alt
Komentar Tanje Jakše Gazvoda: Delati se pač ne splača

Romi iz naselja Otavice bodo po županovih besedah morali podpisati dogovor, ki bo določal, kaj morajo sami izpolniti, med drugim, da bodo pošiljali otroke v vrtec in šolo, da bodo pospraviti naselje, da bodo določili mejo zemljišča, ki je v njihovi lasti, in poskrbeli, da se bodo zaposlili. »Potem bo možen tudi nek dogovor o pitni vodi,« je dejal.

Elektrike ne plačujejo že desetletje

V proces integracije se bodo morali vključiti tudi Romi naselja Goriča vas. Za omenjeno naselje občina po županovih besedah ureja občinski prostorski načrt za njegovo legalizacijo. Ko bo to urejeno in ko se bodo tamkajšnji Romi vključili v integracijo, pa bo tudi občina opravila svoje in zagotovila vodo, je dejal. Med drugim se bodo morali Romi umakniti z zasebnih zemljišč, ki so jih nezakonito zasedli, je naštel Pogorelc.

Romsko naselje Brezje-Žabjak pri Novem mestu. FOTO: Voranc Vogel
Romsko naselje Brezje-Žabjak pri Novem mestu. FOTO: Voranc Vogel

Ob tem je še opozoril, da tamkajšnji Romi že skoraj desetletje ne plačujejo elektrike, saj so se priklopili na daljnovod, ki je v neposredni bližini naselja.

»Lahko rečem, da je bil današnji sestanek v teoriji uspešen, zdaj pa je na strani Romov, da teorijo spravijo v prakso,« je dejal Pogorelc. Pri uresničevanju dogovora sicer pričakuje predvsem pomoč Zveze Romov Slovenije, na pobudo katere je bil sklican današnji sestanek.

image_alt
Sprejem na vladi ali vaške straže. Pristojni imajo mesec dni časa

Po besedah predsednika zveze Romov in tudi sveta romske skupnosti Jožeka Horvata Muca je svet na današnjem sestanku prevzel nekatere obveznosti, ki jih bo peljal v ribniških romskih naseljih. Pri tem se bodo osredotočili predvsem na to, da bodo otroci šli v vrtce in šole, da bodo stekli tudi drugi integracijski programi ter da bodo te tudi redno ocenjevali. »Pomembno je, da vsak izpolni svoj del obveznosti, potem bomo pa videli, kaj smo naredili,« je dejal.

Voda po zakonu le legalnim objektom

Veliko je po njegovi oceni odvisno od same romske skupnosti, kako bo sprejela današnji dogovor. »Kajti mi lahko sklenemo dogovore, lahko se pogovarjamo, ampak če ne bo prišlo do realizacije v samem naselju, potem se bomo morali pogovarjati še večkrat,« je dejal. Zagotovil je, da bo svet romske skupnosti od zdaj več prisoten v Ribnici.

image_alt
Socialna delavka, ki dela z Romi: V porastu tudi mladoletniške nosečnosti (FOTO)

Predstavnik Romov iz naselja Otavice Amir Hudorovič je posredno zagotovil, da se bodo danes dogovorjenega držali.

Župan Pogorelc se je sicer v današnji izjavi po sestanku dotaknil še nekaterih mnenj, da Romom pravico do vode zagotavlja že sama ustava. Resda ustava pravi, da ima vsak pravico do pitne vode, vendar pa zakon določa, da se lahko voda priključi samo na legalno zgrajene objekte, je dejal.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije