Vojak popoldne strelja z barvnimi kroglicami (FOTO)
Je paintball zabava ali šport? »Oboje, je aktivnost, ki je lahko tudi tekmovanje, sploh pa prinaša veliko dobre rekreacije in predvsem krepi ekipni duh,« pravi Šentjernejčan Matej Grubar, ki je svoje društvo Paintball klub Darksun ustanovil pred dobrim desetletjem in pol. Premorejo 5300 kvadratnih metrov velik poligon v gozdu v Dolenjem Vrhpolju, tri kilometre iz središča Šentjerneja, temu pa so zdaj dodali še zaprti poligon, in sicer na Malencah, le lučaj od Kostanjevice na Krki, tik ob mogočnem Cvelbarjevem hrastu, ki s sedmimi metri obsega spada med tri najmogočnejša drevesa te vrste pri nas. Pokriti poligon je največji v državi, na 400 kvadratnih metrih je postavljenih 23 ovir.
Paintball je v svetu precej razvit šport, sploh v Ameriki, Nemčiji, Veliki Britaniji, Franciji, v Italiji in na Portugalskem, v Slovenijo pa je prišel pred četrt stoletja. Gre za ekipno igro, ki je primerna tako za fante kot dekleta in ni starostno pogojena. Spominja na igre iz našega otroštva, ko smo se igrali s plastičnimi puškami, pri paintballu pa si z kroglico, ki na obleki pusti barvno sled, resnično markiran – zadet in s tem izločen iz igre.
Nihče ne ostane hladen
»V trenutku se je treba odločiti, kako in kdaj napraviti določeno potezo, to pa zahteva veliko treninga in koncentracije, predvsem pa fizične pripravljenosti,« prizna. Seveda je za paintball potrebna posebna oprema; vsak potrebuje marker oziroma posebno puško, jeklenko za plin, loader, torej rezervoar za kroglice, masko za zaščito obraza ter kombinezon. V markerju je lahko največ 500 krogel, v sekundi pa jih je mogoče izstreliti največ 15. Otroške imajo doseg 10 metrov in dosežejo hitrost od 40 do 60 km/h, pri odraslih pa imajo kroglice doseg do 25 metrov in dosežejo hitrost do 99 km/h.
23 ovir je na poligonu.
Nikoli brez maske
»Najpomembnejše pravilo pri tej igri je varnost. Vsak igralec mora vedno, ko je v dosegu kroglice, na glavi nositi masko. Ob upoštevanju varnostnih pravil je paintball zelo varna igra, poškodbe pa zelo redke. Vedno tudi poudarimo, da je treba upoštevati načela ferpleja. Ko je namreč igralec zadet, mora takoj zapustiti poligon, z dvigom roke pa nakazati, da je bil zadet in da ne sodeluje več v igri,« opozarja Grubar, sicer zaposlen v Slovenski vojski.