VESELI DECEMBER

Za semenj napravili 220 venčkov

Na tradicionalnem božičnem sejmu valdorfske šole združijo moči starši, učitelji in otroci.
Fotografija: Večina venčkov je iz naravnih materialov. Foto: Primož Hieng
Odpri galerijo
Večina venčkov je iz naravnih materialov. Foto: Primož Hieng

LJUBLJANA – Nešteto ur so učenci in njihovi starši ter učitelj in mentorji vložili v pripravo letošnjega božičnega semnja na valdorfski šoli v Ljubljani. Vsak prostor šole so napolnili s svojo vsebino, od peke palačink, prodaje najrazličnejših izdelkov, medu in knjig ter čajnic in kavarnic do velike razstave adventnih venčkov. Minulo sredo zvečer so jih ustvarili številni znani Slovenci in Slovenke, poleg tega so mah, smrečje, bršljan in drugo zelenje prepletali starši učencev, ki so vse skupaj okrasili še z značilnimi štirimi svečami.

»To je bil že 27. semenj, saj smo prvega pripravili že leta 1992, ko je začela delovati naša šola,« je povedala Branka Strmole Ukmar, ki na šoli skrbi za vpis. »Zasnova je vedno enaka. Na tem dogodku se združijo ustvarjalne moči in pripravljenost za delo staršev, učiteljev in otrok. Za en dan odpremo šolo na stežaj in pokažemo, kaj znamo delati. Na ta način zberemo določena sredstva, ki jih namenimo za nakup učnih pripomočkov, nove opreme in podobno. Poudarek je na druženju in skupnem ustvarjanju, otroci pa vidijo, da živijo v skupnosti, v kateri nam ni vseeno za njihovo šolanje, primerno počutje na šoli in nadaljnji razvoj.«

Branka Strmole Ukmar nas je popeljala po semnju. Foto: Primož Hieng
Branka Strmole Ukmar nas je popeljala po semnju. Foto: Primož Hieng
 V prvem nadstropju so kar na hodniku razstavili adventne venčke, ki so jih napravili znani Slovenci in Slovenke. »Srečali so se prijatelji, ki že več let niso imeli možnosti poklepetati, pa so zdaj to ob pletenju vsaj malo nadoknadili,« pravi sogovornica. »Letos je bila udeležba nekoliko manjša, saj jih je nekaj zaradi bolezni ostalo doma. Kljub temu smo v sredo zvečer spletli 94 venčkov, še prej pa so na svoji delavnici venčke ustvarjali starši naših otrok. V prodajo smo ponudili skupno 220 venčkov najrazličnejših oblik, ki so izdelani iz večinoma naravnih materialov. Vsak je po svoje lep, vsak od obiskovalcev pa ima tudi svoj okus. Prav je, da so znanilci božičnih praznikov in simboli adventa tako različni, tako da je prav gotovo vsak našel kaj zase.«

Na božičnem semnju valdorfske šole so si obiskovalci tudi sami spletli adventni venček, rekli bi lahko zadnji hip, saj je za nami že prva adventna nedelja, ko so mnogi že prižgali prvo svečko. »Po lastnem izboru materiala so si lahko po svojem okusu spletli venček,« je še povedala Strmole Ukmarjeva. »Večino gradiva so nabrali starši v naravi, na primer smrekove in jelkine veje, saj smo že jesenske počitnice izkoristili za nabiranje. Starši so zelo pridni pri tem, nekatere stvari, na primer sveče, žice in bunkice, pa moramo seveda kupiti.«

Obiskovalci so si lahko sami izdelali venček. Foto: Primož Hieng
Obiskovalci so si lahko sami izdelali venček. Foto: Primož Hieng
Božični semenj na valdorfski šoli je preplet številnih dejavnosti, pri čemer še posebno pozornost namenjajo najmlajšim, ki obiskujejo vrtec. Dogajanje je tam bolj umirjeno, prilagojeno predšolskim otrokom, saj so imeli na voljo celo lutkovne predstave. Zelo priljubljen je labirint, na primer med starši, ki ga postavljajo, prav tako med otroki, imeli so še palčkov rudnik ter celo vrsto čajnic in kavarnic, kjer so se lahko obiskovalci ustavili in okrepčali po številnih ogledih in nakupih. Na prodaj pa niso bili samo venčki z značilnimi štirimi svečami, ki zaznamujejo štiri nedelje do božiča, ampak se je tako rekoč po vseh šolskih prostorih tako ali drugače trgovalo.

Na semenj so povabili številne rokodelce, čebelarje in druge, ki so obiskovalcem ponudili biodinamične in ekološke pridelke, izdelke in semena, valfdorske punčke, igrače iz naravnih materialov, oblačila in pletenine iz ekoloških materialov, voščilnice in darilca, napekli so odlične piškote, skratka, idej za božična oziroma novoletna darila je bilo na pretek. Cene izdelkov so bile, kar je že redkost, kar zmerne.

Posebne pozornosti je bila deležna še preurejena jedilnica, kjer so se pohvalili, da imajo končno vse stole in mize enake. Na to so še posebno ponosni, prav tako na prenovljeno kuhinjo, tako da zdaj sami kuhajo kosila, kar prej ni bilo možno, in tako skrbijo za kakovostno prehrano.

Kovač in otroci so kovali podkvice za srečo. Foto: Primož Hieng
Kovač in otroci so kovali podkvice za srečo. Foto: Primož Hieng
Obiskovalci božičnega semnja so si lahko za šest evrov kupili tudi srečo v obliki podkvice, ki so si jo lahko sami skovali s pomočjo kovača Bruna Kalčiča in njegovih sodelavcev z Blejske Dobrave. »Kovač je eden od poklicev, ki ga naši učenci tretjih razredov spoznajo ob odkrivanju skrivnosti najrazličnejših starejših obrti oziroma poklicev,« je razložila naša gostiteljica in vodnica po semnju. »Vedno spoznavajo tudi poklic kovača, poleg tega lahko vidijo, kakšen je poklic steklopihalca, čevljarja, mlinarja, celo goslarja in zlatarja. Tako spoznajo, da je lahko prav vsak v nečem dober, ampak da se je treba za to potruditi in nekaj narediti.«

Valdorfski božični semenj je za učence zagotovo najlepši dan v letu, saj so ponosni, da lahko prispevajo delež k uspehu, še pove gospa Branka: »Veseli so, da lahko pomagajo pri njegovi izvedbi, se pa tega dogodka vnaprej zelo veselijo. To je kar nekakšen vrhunec v vsem šolskem letu.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije