TOŽBA

Za svoje čevapčiče se bori na sodišču

Haris Babić, lastnik zdaj že zaprte Okrepčevanlnice Harambaša v Trnovskem pristanu, toži podjetje Meso Kamnik za 108.000 evrov.
Fotografija: Meso Kamnik je do pravnomočne sodbe uporabljalo znamko Čevapčiči Harambaša.
Odpri galerijo
Meso Kamnik je do pravnomočne sodbe uporabljalo znamko Čevapčiči Harambaša.

LJUBLJANA – Na gospodarskem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča se je včeraj z neuspešno poravnavo začel pravdni postopek, s katerim Haris Babić, nekdanji lastnik OkrepČEVAPnice Harambaša, od podjetja Meso Kamnik, d. d., zaradi kršitve pravic znamke terja 108.000 evrov odškodnine.
Gostilnica OkrepČEVAPnica je ime dobila po slovenskem pisatelju Franu Podkrajšku - Harambaši, ki je živel v hiši v Trnovskem pristanu, kjer je bil tudi lokal.
Gostilnica OkrepČEVAPnica je ime dobila po slovenskem pisatelju Franu Podkrajšku - Harambaši, ki je živel v hiši v Trnovskem pristanu, kjer je bil tudi lokal.

Babić je gostilnico v Trnovskem pristanu odprl leta 2003, med Ljubljančani je bila precej priljubljena, po obilnem obedu so ti tam postregli pravo turško kravo, ob kateri so ponudili tudi cigareto. Danes, ko imamo že nekajletno prepoved kajenja v javnih prostorih, seveda to več ne pride v poštev, pa tudi pravih sarajevskih čevapčičev v omenjenem lokalu ne morete več naročiti, saj je Babić lokal leta 2016 zaprl, zaprl je tudi svoj s. p.

Meso Kamnik prodajal čevapčiče Harambaša

Za zaprtje med drugim krivi podjetje Meso Kamnik, ki je na trg plasiral izdelek z istim imenom, in sicer Čevapčiči Harambaša Meso Kamnik. »Mene so klicali ljudje, nezadovoljni, češ da čevapčiči, ki jih lahko kupiš v trgovskih centrih Mercator in Spar, niso takšni, kot so jih jedli v moji gostilni,« nam je zaupal Babić.

Prva opozorila podjetju o nelojalni konkurenci kršitve znaka »čevapčiči Harambaša« in pozivu k prenehanju teh kršitev je Babić prek odvetnikov posredoval že septembra 2012, a se v podjetju na to niso odzvali. Kot je bilo slišati včeraj na naroku, je sledila tožba, s katero je Babiću uspelo in je pravnomočna, kar pomeni, da Meso Kamnik ne sme več uporabljati te blagovne znamke, ki jo je Babić registriral na Uradu RS za intelektualno lastnino in je lastnik znamke do leta 2022, za kar odšteje okoli 900 evrov na leto.

Harambaša po pisatelju

»Takoj ko je leta 2016 sodba postala pravnomočna na višjem sodišču, ko so se izgovarjali, da so moji čevapčiči pečeni, njihovo pa je sveže meso, so ime Harambaša spremenili v Harem paša, a če pogledate račun, boste videli, da na računu še vedno piše čevapčiči Harambaša,« nam je zaupal Babić.
Na računu je kljub pravnomočni sodbi razvidno, da gre za čevapčiče Harambaša.
Na računu je kljub pravnomočni sodbi razvidno, da gre za čevapčiče Harambaša.

Kot zanimivost naj navedemo, da mu je idejo za odprtje lokala s čevapčiči pred leti dal naš nekdanji smučarski as Bojan Križaj – Babić je namreč po izobrazbi fizioterapevt, ki je s svojimi storitvami pomagal že dvema olimpijskima reprezentancama, ravno pa se je vrnil svetovnega prvenstva v odbojki. In ime Harambaša ni v nobeni zvezi s kakšnim hajduškim poglavarjem ali, kot navaja SSKJ, »vodjo cestnih roparjev«, temveč je svoj lokal poimenoval po človeku, ki je živel tej v hiši v Trnovskem pristanu, in sicer pisatelju Franu Podkrajšku - Harambaši.

Nadaljevanje januarja 2019

Babićeva pooblaščenka je včeraj nekoliko modificirala tožbeni zahtevek, ki ga je vložila 6. decembra 2016, in vanj vključila ter zahtevala tudi izbris znamke Harem Paša. Kot je pojasnila, pri povprečnem kupcu mesnin nastaja zmeda, »saj je Harem Paša fonetično enak Harambaša«, čemur pa je nasprotna stran ugovarjala. Znesek oziroma odškodninski zahtevek Babić uveljavlja za kršitev pravic znamke za obdobje od 5. decembra 2013 do 31. julija 2016.
Haris Babić Vir: Odbojka.si
Haris Babić Vir: Odbojka.si

Njegova pooblaščenka je od sodišča zahtevala, da tožena stranka Meso Kamnik predloži listine, iz katerih bosta razvidni količina prodanih izdelkov in veleprodajna cena čevapčičev, »saj bodo lahko le na podlagi tega natančno določili tudi vtoževani znesek«. Pooblaščenka tožene stranke je nasprotno zatrjevala, da se s to spremembo tožbeni zahtevek ne modificira, temveč spreminja, zato je sodišču predlagala, naj te spremembe ne dopusti.


Čeprav gostilnica ni več odprta, Babić ime Harambaša še vedno uporablja, saj sodeluje z Loškimi mesninami, ki izdelujejo čevapčiče po njegovi recepturi. Sodišče bo na naslednjem naroku, ki bo januarja prihodnje leto, zaslišalo zakonitega zastopnika podjetja Meso Kamnik ​Darka Skornška in vodjo prodaje Majdo Gombač

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije