NA SODIŠČU V ZADEVI TRENTA

Janša na celjskem sodišču: varovanje okrepljeno, sam pa tvita iz sodne dvorane (FOTO)

Zadeva Trenta: sojenje Janezu Janši za domnevno sporne nepremičninske posle se nadaljuje. Prvaku SDS grozi do osem let zapora in odvzem približno 110.000 evrov.
Fotografija: Janez Janša pred celjskim sodiščem. FOTO: Zaslonski posnetek, X
Odpri galerijo
Janez Janša pred celjskim sodiščem. FOTO: Zaslonski posnetek, X

Danes ob 9. uri je na celjskem okrožnem sodišču steklo nadaljevanje sojenja v zadevi Trenta, v kateri sodijo prvaku SDS Janezu Janši in nekdanjima direktorjema podjetij Eurogradnje in Imos, Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu.

Sojenje, ki obravnava domnevno sporne posle z zemljišči v Trenti, je pritegnilo veliko pozornosti, ob sodišču pa je za 14. uri napovedan protest Janševih pristašev. Pred sodiščem so se ob začetku sojenja zbrali prvi podporniki. Pred sodiščem je tudi okrepljeno varovanje.

Janša naroka v mesecu oktobru ni obiskal zaradi službene zadržanosti, kar je pravočasno sporočil sodišču. Sodnica Cvetka Posilovič ga je kljub temu izpeljala. Na današnjo obravnavo je prvak opozicije prišel, povedal pa je tudi nekaj besed, ki jih je stranka SDS že delila na omrežju X.

»Ljudje velikokrat ne vidijo milijard, ki se zapravljajo z vladno politiko, kakršno imamo danes in še v nekaterih drugih mandatih,« je med drugim dejal v posnetku. 

Oglejte si posnetek v celoti (počakajte nekaj trenutkov, da se naloži)

Medtem ko na celjskem sodišču poteka sojenje, pa Janša neprestano tvita in komentira stanje v državi. Med drugim je  delil mnenje o dolgih čakalnih vrstah v UKC Ljubljana, javnomnenjske ankete, imenovanje generalnega direktorja policije ... 

Zaslišana sta bila nekdanji komercialni direktor Imosa Mitja Majnik in stečajna upraviteljica družbe Branka Remškar. Majnik je zanikal, da bi se spomnil domnevnih besed o uslugah »levim in desnim«, ki jih je navedla nekdanja nadzornica Danica Vrtačnik, ter trdil, da pred nakupi nepremičnin v Imosu niso naročali cenitev, ampak so odločali na podlagi potencialnih tržnih donosov.

Prav tako je zatrdil, da z Janšo ni komuniciral in da so bila zemljišča v Trenti po njegovem mnenju vredna več kot 17.000 evrov. Stečajna upraviteljica Remškar je pojasnila, da so nepremičnine iz stečajne mase cenili po tržni in likvidacijski vrednosti ter jih večinoma prodali, a ni imela informacij o posebnih interesih za Trento. Sojenje se bo nadaljevalo 6. decembra.

Navidezni posli z zemljišči v Trenti?

Zadeva sega v leto 2005, ko je podjetje Imos odkupilo Janševo zemljišče na območju Triglavskega narodnega parka (TNP) kot del kupnine za stanovanje v Ljubljani.

Po oceni tožilstva je bil posel navidezen, saj naj bi bilo zemljišče zaradi omejitev znotraj TNP vredno precej manj od plačane kupnine. Specializirano državno tožilstvo trdi, da je šlo za pomoč Janši pri pridobitvi stanovanja.

Na septembrskem naroku so pričale nekdanje uslužbenke in nadzornice Imosa. Nikolaja Kogovšek Gilčvert, ki je nepremičnine cenila kot sodna cenilka, je ocenila vrednost zemljišča na zgolj 20.000 evrov in poudarila, da tam ni mogoče graditi novih objektov, temveč zgolj obnoviti obstoječe poslopje.

Kritike glede posla je izrazila tudi nekdanja nadzornica Imosa Danica Vrtačnik, čeprav je kasneje zatrjevala, da v poslu ni bilo nič spornega.

Pravni zapleti in možno zastaranje

Sojenje v zadevi Trenta se je zaradi zapletov in pravnih postopkov začelo šele septembra letos, čeprav je bila obtožnica vložena oktobra 2020 in pravnomočna marca 2022. Če sodni postopek ne bo zaključen prihodnje leto, obstaja možnost zastaranja, kar bi Janšo rešilo morebitne kazni. Prvaku SDS grozi do osem let zapora in odvzem približno 110.000 evrov.

Janša je v nedavnem zapisu na omrežju X napovedal svojo obsodbo v tej zadevi in hkrati sklic predčasnih državnozborskih volitev.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije