CERKLJE NA GORENJSKEM

Zapela tudi sedemčlanska družina (FOTO)

V Adergasu je z dvema pesmima, ena je bila Slakova, nastopilo 44 pevk in pevcev. Mačkovi in sestri Plevel sodelovali na vseh devetih dozdajšnjih revijah.
Fotografija: Prireditev sta povezovala Monika Ribnikar in David Puškarič. FOTOGRAFIJE: Janez Kuhar
Odpri galerijo
Prireditev sta povezovala Monika Ribnikar in David Puškarič. FOTOGRAFIJE: Janez Kuhar

V Adergasu s pevskimi večeri ohranjajo bogato ljudsko dediščino, obujajo spomine na življenje prejšnjih rodov, ki je bilo vedno povezano s pesmijo, ter poskrbijo za veselo druženje vaščanov vseh generacij. Tamkajšnje kulturno-umetniško društvo Pod lipo je že devetič organiziralo prireditev Družina poje.

Predsednik KUD Pod lipo je Angelci Maček v zahvalo za pripravo prireditve izročil šopek.
Predsednik KUD Pod lipo je Angelci Maček v zahvalo za pripravo prireditve izročil šopek.

Sodelujoči so prejeli potičnik z domačimi orehi izpod Krvavca.
Sodelujoči so prejeli potičnik z domačimi orehi izpod Krvavca.

Nastopilo je osem družin, skupin in posameznikov, skupaj 44 pevcev, na prav vseh devetih revijah pa so se predstavile družina Maček in sestri Plevel. Vsaka družina oziroma skupina je zapela dve pesmi, ena izmed njih je bila Slakova, v spomin na pokojnega muzikanta, ki bi letos praznoval devetdeseti rojstni dan.

Gasilca zadržala služba

Sestri Plevel sta redni gostji.
Sestri Plevel sta redni gostji.

Kot prva so navdušila dekleta iz družine Bašelj, po domače Kodranove iz Velesovega. Pele so mama Francka in njena snaha Tina ter hčerka Tinkara, ki hodi v četrti razred, Franckin sin Robi, ki je gasilec, pa zaradi dežurstva ni mogel priti, na harmoniki jih je spremljal Žan Sirc. Zapele so Slakovega Poštarja in Gasilsko. Na klavirju se je zatem predstavila tretješolka Anika Zarnik iz Šenčurja, kot tretja pa najštevilnejša, sedemčlanska družina Maček, v kateri so prepevali oče Jože in mama Angelca, hčerki Monika in Petra, vnukinji Zala in Anika ter vnuk Lovro. Zapeli so Slakovo Kadar srečam te in Slišala sem ptičko pet. Zapeli sta tudi mlada Angelca z mamo Barbaro Rezar, nastopila pa tudi mladi harmonikar Matic Zupin, Markušev iz Praprotne Police, in prav tako mladi kitarist Jakob Vreček iz Velesovega, ki je svojo pesem poklonil očetu Andreju, ta je prav v petek praznoval rojstni dan. Petčlanska glasbena družina Francija Sirca, po domače Štefančeva iz Adergasa, je zapela Slakovo Kje mamici bi rož nabral in Zetor ansambla Raubarji. Mimogrede, Franci je predsednik KUD in je s svojimi tokrat nastopil prvič. Klara Sirc je zapela pesem ob spremljavi strica Primoža na kitari in požela gromek aplavz. Iz Šenčurja pa se je predstavila družina Zarnik, mami Petri sta pri Slakovem Čebelarju in narodni Sem deklica mlada vesela pomagala hčerka Anika in sin Lovro. Brata Primož in Anže Sirc pa sta ob spremljavi kitare zapela Slakovi pesmi Grabljice in Krka sanjava. S harmoniko je nastopil Blaž Jenko iz Praprotne Police.

Vsakič nastopi tudi družina Maček. FOTOGRAFIJE: Janez Kuhar
Vsakič nastopi tudi družina Maček. FOTOGRAFIJE: Janez Kuhar

Za konec V dolini tihi

Prav tako prvič je sodelovala petčlanska družina Vrtnik iz Praprotne Police: oče Domen, mama Kaja ter njuni trije sinovi Urh, Vid in Rok, na kitari pa jih je spremljal Primož Sirc. Zapeli so Kekčevo pesem in Ves dan, vso noč!. Kaja in Domen sta pela že pri zboru Antona Foersterja pri zborovodkinji prof. Damijani Božič Močnik. Nastopil pa je tudi Štefan Plevel, sicer dolgoletni član pevskih zborov, dokler sta mu zdravje in počutje to dopuščala. Štefan zelo slabo vidi, nikoli pa ni imel težav s petjem. Zna veliko starih pesmi s hudomušno vsebino, ki jih ne prepeva nihče več, tokrat se je odločil za skladbo O mareli. Zapeli sta tudi njegovi sestri Jelka in Brigita Plevel. Obiskovalce je navdušila tudi mlada pianistka Rahela Selan iz Praprotne Police.

Brata Primož in Anže Sirc sta zapela Slakovi pesmi Grabljice in Krka sanjava.
Brata Primož in Anže Sirc sta zapela Slakovi pesmi Grabljice in Krka sanjava.

Vsi skupaj, pevci in obiskovalci v dvorani, so na koncu zapeli Slakovo V dolini tihi, vse sodelujoče družine pa so prejele lončeni pekač, potičnik, ki jih je izdelal mojster domače in umetne obrti Mitja Romih iz Prožinske vasi pri Štorah. »Vodilo naše prireditve je skrb, da slovenska ljudska pesem ne bi nikoli izumrla, ker je njena vrednost za narod neprecenljiva. Znova se je izkazalo, da nas glasba in pesmi združujejo, zato bomo tovrstne prireditve nadaljevali tudi v prihodnje,« je ob koncu dejala Angelca Maček, ki je prireditev pripravila. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije