Zapornike iz Doba peljali na izlet: po Planici zdaj obiskali muzej
Slovenski zapori so polni, prostora ni. Osebje dela v slabih razmerah, predvsem pa se na vsakem koraku čuti kadrovska podhranjenost. Sistemu ni lahko, posamezniku še manj. Prevzgoja je zahteven proces. Statistika kaže, da se največkrat v zaporniške celice vračajo goljufi, tatovi, prevaranti. Smernice za ravnanje z obsojenci so jasne.
Je pa številne zmotilo, da je Zavod za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Dob pri Mirni marca letos za deset zglednih obsojencev organiziral ogled kvalifikacij poletov v Planici. »Družba pričakuje, da bo oseba prišla iz zapora boljša, kot je tja odšla. Temu pričakovanju je mogoče zadostiti, če se zaprte osebe glede na varnostno oceno vključuje v normalno življenje že med prestajanjem kazni in se jih pripravlja na dan, ko bodo zapustile zapor,« so takrat pojasnili na Dobu in morda malce pomirili javnost. Očitno pa taki izhodi niso redki. Kot smo izvedeli, so nekaj zapornikov pred časom odpeljali v Velenje. Konec septembra so obiskali Muzej premogovništva Slovenije v Velenju, so nam potrdili.
»Namen tovrstnih aktivnosti izhaja iz poslanstva zapora, da omogočamo možnosti resocializacije zaprtih oseb v družbo. Z njimi zagotavljamo konstruktivno preživljanje časa s kakovostnimi in pozitivnimi vsebinami, s čimer se obsojenci učijo ustreznih vzorcev vedenja, ki je skladno z družbenimi normami,« še poudarijo.
Brez pravosodnih policistov
»S takšnimi aktivnostmi se poskušamo vključevati v lokalno in širšo skupnost za zaporskimi zidovi ter obsojencem omogočiti lažje vključevanje v družbo po prestani kazni. Hkrati aktivnost predstavlja popestritev življenja znotraj zavoda in daje dodatno motivacijo obsojencem, ki izpolnjujejo osebni načrt ter se izkazujejo z ustreznim vedenjem in prizadevnostjo v različnih procesih v zavodu in se pripravljajo ali imajo že podeljene zunaj zavodskih ugodnosti. Ključno je nagraditi prizadevne obsojence in jih motivirati za nadaljnje korektno prestajanje kazni. O primernih kandidatih na predlog strokovne skupine, ki jo sestavljajo različni profili zaposlenih v zaporu, odloči direktor zavoda,« še dodatno utemeljijo, zakaj je dobro, da se pripravijo take aktivnosti za zapornike. Pravosodni policisti v obisk niso bili vključeni, saj je bil ta izpeljan z obsojenci, pri katerih za izvedbo ni bilo varnostnih zadržkov.
»Ob navedenem še dodatno poudarjamo, da zaradi izvedbe dogodka ni bilo odpovedano nobeno spremstvo zaprtih oseb na sodišče,« so še pojasnili. Ogleda muzeja se je udeležilo devet obsojencev, ki so jih spremljali štirje strokovni delavci – pedagogi. Donacijo vstopnic je pred meseci, ko so se začele priprave na izvedbo aktivnosti, odobrila komisija za dodelitev donatorskih, sponzorskih in oglaševalskih sredstev Premogovnika Velenje, ki se ji ob tej priliki na Dobu tudi javno zahvaljujejo.
»Veseli nas, da lahko tudi s pomočjo zunanjih partnerjev sledimo poslanstvu zapora in obsojence usmerjamo v kakovostne, tudi kulturne, vsebine in pridobitev novih izkušenj, ki bodo prispevale k njihovi uspešnejši vrnitvi v družbo po prestani kazni,« sklenejo. Mi pa samo še dodamo, naj se vse to uresniči, in upamo, da k temu pripomorejo tudi takšni izleti.