Župnik po odpovedi martinovanja: Gospe bi raje gledali v škofa našemljenega in z alkoholom omamljenega moškega
Martinovanje je ljudski praznik, hvalnica in poklon naravi. Kulturno društvo Leskovec pri Krškem od leta 2002 v tamkajšnji osnovni šoli pripravlja Martinovanje po starih in novih šegah, ko obiskovalce ob zvokih harmonike razveselijo prigode Tineta in Minke Martin. Letos pa so dogodek odpovedali le nekaj dni pred izvedbo prireditve, v soboto, 16. novembra.
Najprej poslanka, potem ministrica
»Naša kulturna prireditev Martinovanje po starih in novih šegah je ODPOVEDANA. Spoštovani poslanka Vonta in nekdanja ministrica Stojmenova Duh, dobili sta bitko. Upamo, da sta zadovoljni! Nismo se želeli odzivati na politični napad, ki smo ga s strani poslanke in občinske svetnice Tamare Vonta ter bivše ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh doživeli v zadnjih dneh, a prav je, da naši zvesti obiskovalci poznajo razlog, zakaj prekinjamo dolgoletno tradicijo naše prireditve, ki mimogrede ni veselica, ampak kulturna prireditev,« opisujejo v društvu, kaj se je dogajalo zadnje dni.
»V četrtek je na seji Občinskega sveta Mestne občine Krško svetnica Gibanja Svoboda Tamara Vonta zastavila vprašanje, kakšno stališče ima občina do naše prireditve, ki naj bi potekala v Osnovni šoli Leskovec pri Krškem, glede na to, da imamo v Leskovcu novo dvorano za prirejanje dogodkov. Izpostavila je blagoslov vina oz. predvsem dejstvo, da se na odru pojavi alkohol. Bili smo tiho. Kot someščanka in poslanka iz naše občine bi lahko pristopila do nas in nam dala dobronameren nasvet, naj spremenimo koncept prireditve. Izvedela bi tudi, da v prostorih šole vztrajamo zato, ker je to naša najbolj obiskana prireditev, ki jo vsako leto obišče približno 350 obiskovalcev, medtem ko je v novi dvorani prostora za 140 ljudi,« pojasnjuje Kulturno društvo Leskovec pri Krškem.
Kulturno društvo Leskovec pri Krškem od leta 2002 v tamkajšnji osnovni šoli pripravlja Martinovanje po starih in novih šegah.
In spomni, da je dan zatem na družbenem omrežju X zakrožila objava strankarske kolegice Vontove in nekdanje ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh.
»Objavila je naše vabilo in bila zgrožena nad dejstvom, da bo 'mošt blagoslovil gospod župnik'. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je pozvala k ukrepanju. Medijski linč našega društva se je uradno začel. Še vedno smo bili tiho. V ponedeljek so vodstvu leskovške šole napovedale svoj obisk različne inšpekcije, če bo prireditev potekala v prostorih šole. Dodajmo, da bi dogodek moral potekati v soboto zvečer, izven šolskega procesa. Žal nam je, da smo šolo, s katero smo vsa leta odlično sodelovali, spravili v tako nezavidljivi položaj,« so sklenili v društvu. Na voljo sta bili dve možnosti: martinovanje v novi dvorani ali pa odpoved, odločili so se za slednje.
Kaj pa veselice?
Za komentar smo prosili Poslansko skupino Svoboda. »Gospa Tamara Vonta je vse pojasnila in argumentirala na seji občinskega sveta, ko je postavila svetniško vprašanje. Njena stališča do te teme so jasna in ne potrebujejo dodatnih pojasnil,« so se odzvali v Svobodi.
16. novembra bi moralo biti martinovanje.
Stojmenova Duh pa se je na očitke odzvala in zapisala na omrežju X: »Da bi me bilo sram, ker sem proti alkoholu v šoli? Ne, ni me sram. Alkohol in blagoslavljanje le-tega nimata kaj iskati v vzgojno-izobraževalnih zavodih,« je bila kategorična.
Mi pa smo obiskali Janeza Kerina, župana Mestne občine Krško. Svojčas je bil tudi sam zelo aktiven član, celo predsednik Kulturnega društva Leskovec pri Krškem. »Ta prireditev ima bogato tradicijo. Dogodek poteka v šoli. Prireditev ima za krajane in občane velik etnološki pomen, tako je tudi pripravljena. Se pa zavedam tudi problemov, ki jih prinaša zakonodaja glede uporabe šolskih prostorov, a verjamem, da bi bilo mogoče ta medijski pomp okoli martinovanja preprečiti z enim konstruktivnim sestankom. Sam v tem vidim izziv. Za sobotni dogodek je žal prepozno, za ostalo pa bomo mirnih in hladnih glav premislili, katera pot je najboljša za naprej. Predvsem z vidika, da več športnih, kulturnih in zabavnih prireditev – ne le pri nas – poteka v šolskih prostorih. Tudi veselice. V končni fazi pa so včasih rekli, da so šola, cerkev in policija sestavni deli družbe, tudi v MO Krško in drugod,« je povedal župan Kerin. Poudarja, da prisotnost župnika v preteklosti ni bila nikoli sporna.
»Poznam to prireditev, sam sem bil dolgo predsednik tega društva, tudi sam sem nastopal, pa to ni bil nikoli problem. Še več, v to smo šli z idejo o etnološko-kulturni prireditvi obujanja starih običajev. Dejstvo je, da so mošt blagoslovile osebe, ki so za to poklicane. To se je dogajalo, tudi prejšnji župnik je pri tem aktivno sodeloval in ljudje so to sprejeli in pozdravljali,« je sklenil župan Kerin.
V ponedeljek so vodstvu leskovške šole svoj obisk napovedale različne inšpekcije.
Na dogajanje okoli martinovanja se je odzval tudi župnik Matej Gnidovec, ki bi v soboto moral blagosloviti vino, a ga očitno ne bo. »Sprašujem se, zakaj se nekdo, ki ne pozna osnov slovenske kulture in praznovanja sploh, vtika v stvari, ki jim ni kos. Martinovanje v Leskovcu je čudovita kulturna prireditev, ki zbira našo skupnost ob igri, pesmi in obujanju starih običajev. Kulturnemu društvu Leskovec sem hvaležen, da so znali prireditev celostno ovrednotiti, saj vedo, da blagoslov vina spada k martinovanju in da brez tega martinovanja v Leskovcu ne bo. Očitno bi omenjeni gospe namesto gospoda župnika raje gledali v škofa našemljenega in z alkoholom omamljenega moškega, kar bi nakazalo predvsem na njun 'kulturni' nivo. Zgleda, da je navzočnost duhovnika v javnosti za mnoge moteča. Blagoslov (lat. benedicere) pomeni dobro govoriti. In tega se očitno slovenski narod boji – dobre besede. Kot slovenski narod smo globoko padli. Mislim, da bomo morali še bolj goreče moliti za zdravo pamet!« je na facebooku zapisal župnik Gnidovec.