Žive jaslice: naj bo mir na Zemlji (FOTO)
V Postojnski jami smo si kot prvi minuli četrtek ogledali žive jaslice, ki bodo letos gotovo nekaj posebnega, tudi zaradi števila nastopajočih, teh je več kot sto, in štirih izjemnih slovenskih pevcev oziroma pevk ter treh prav takih inštrumentalistov. Žive jaslice bodo na ogled od 25. do 30. decembra od 13.30 naprej, na dan pa bo na sporedu 16 predstav. Pred prihodom v Postojnsko jamo svetujejo spletni nakup vstopnic, ki zagotavlja sedež na jamskem vlakcu in ogled predstave.
Še pred ogledom je predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj predstavil njihovo poslovanje. Koronavirus je močno prizadel ves slovenski turizem, med drugim tudi Postojnsko jamo, ki je bila v letih 2020 in 2021 skupaj zaprta kar 307 dni. Po optimizmu in besedah prvega moža naše najlepše jamske lepotice lahko sklepamo, da se obisk jame spet povečuje in upajo celo na rezultate, ki so jih dosegli pred covidom-19. Nadejajo se, da bo obisk spet tak, kakršen je bil še leta 2019, in seveda celo boljši.
Družinski praznik
Posvetilo letošnjih Živih jaslic v Postojnski jami je, naj bo mir na Zemlji, je uvodoma dejal Marjan Batagelj: »Aktualne razmere v svetu kličejo po miru, ljubezni. In mi letošnje žive jaslice posvečamo miru. Tako na površju kot tudi v podzemlju. Naravna katedrala Postojnske jame v teh nenavadnih časih daje zavetje, mir in ravnotežje. Jaslice so družinski praznik, ki navdihuje, da najprej najdemo notranji mir v globini lastnega srca in nato kapljico tega miru darujemo v skupni ocean energije za mir in ljubezen v svetu.«
Batagelj je še dejal, da imajo najdaljšo zgodovino živih jaslic v Sloveniji. »Gre za tradicionalno prireditev, bili pa smo tudi prvi, ki smo jih pred 34 leti postavili zunaj sakralnih objektov. Naše jaslice v jami so tudi največji približek originalnim, ki jih je Frančišek Asiški postavil v votlini za božič leta 1223. Spadajo med najlepše podobe božiča na svetu. Prav tako si bomo prizadevali, da bi jih uvrstili na Unescov Reprezentativni seznam kulturne dediščine. Vemo, da bo pot zapletena in dolga, a bomo vztrajali pri tem,« je še dejal Batagelj.
Eden najlepših božičnih spektaklov na svetu bo tudi letos zavzel pet kilometrov dolgo pot po jami. Ta bo zažarela v pravljičnih barvah, sto nastopajočih pa bo vsak dan ustvarilo 18 najlepših svetopisemskih prizorov in glasbenih točk. Vrhunec spektakla bo obiskovalce pričakal na Veliki Gori. Mimo soja barvnih luči, ki odsevajo kot sonce skozi barviti vitraž na katedrali, vas bodo vodili žametni glasovi vrhunskih slovenskih glasbenih izvajalcev. Za presenečenje na koncu pa bo poskrbelo Magično gledališče Serpentes. Obisk jaslic se začne z vožnjo z jamskim vlakom in se nadaljuje peš z ogledom pravljično okrašene jame, ki bo v prihodnjih dneh zares očarljiva in privlačna.
Med nastopajočimi so v večini lokalni naturščiki, nekateri pa nastopajo že več kot 10 let. Mnogi so v tem času napredovali, recimo letošnja Marija, ki je kot otrok začela kot pastirica, eden od kraljev pa je bil včasih Zaharija. Najmlajša nastopajoča sta stara 12 let.
Vsako leto kakšna novost
»Vsako leto dodajamo novosti,« je še povedal Batagelj. »Letos sta to dva nova kostumska lika: modri angel Ariel v Plesni dvorani na začetku poti, ki skrbi za zemeljsko kraljestvo, in nadangel Mihael v Koncertni dvorani kot zaščitnik miru, ki v zaključnem prizoru simbolično odloži bojno rokavico, s čimer ponazarja, da je čas, da ustavimo vojno in odložimo orožje. Prizorom smo dodali dva nova, tako da jih je skupaj 18. Poudaril bi rad, da je letos najbolj izenačena kakovost vrhunskih nastopajočih, poskrbeli pa smo tudi za nadgradnjo kostumov, ki so vsako leto bogatejši. Imamo nove videoanimacije, prvič tudi lučke v obliki človeške ribice, ki napovedujejo velik dogodek v jami.«
Glasba ima v jamskih živih jaslicah prav posebno mesto, k temu pa pomembno prispevajo pevci in pevke.
Glasba ima v jamskih živih jaslicah prav posebno mesto, k temu pa pomembno prispevajo pevci in pevke: Blaž Gantar, Anea Mercedes Anžlovar, Urška Kastelic in Sara Briški Cirman - Raiven. Blaž Gantar je eden najboljših slovenskih tenoristov in se z glasbo ukvarja od mladih let. Letos je prvič v živih jaslicah v jami. »Poleg takojšnje prekinitve apokalipse nekaj metrov od meja Evropske unije je moja največja želja, da bi se ljudje znali ustaviti, zazreti vase in razumeti, kaj je njihovo poslanstvo in kaj jim prinaša resnično radost in mir,« je povedal Blaž, ki prepeva skladbo Panis Angelicus, Angelski kruh, vrhunsko glasbeno delo iz leta 1861. Anea Mercedes Anžlovar pravi, da je Postojnsko jamo obiskala že večkrat: »Moj izziv je, da bi se s svojim petjem nekoč poklonila tej veličastni naravni dvorani. Tokrat pa bom pela Schubertovo operno arijo Ave Marija.«
Aktualne razmere v svetu kličejo po miru, ljubezni. In mi letošnje žive jaslice posvečamo miru. Tako na površju kot tudi v podzemlju.
Urška Kastelic je v živih jaslicah že večkrat nastopala. »Pri nas doma se je za praznike vedno pelo, zato mogoče ni čudno, da sem postala pevka, čeprav pred menoj v družini ni bilo nobenega profesionalnega glasbenika,« pravi Urška, ki letos prepeva Sveto noč. »Kaj je lepšega kot za božič zbrana družina, obdana s petjem in glasbo.«
18 najlepših svetopisemskih prizorov in glasbenih točk so pripravili.
Sara Briški Cirman, ki bo pela skladbo Time to Say Goodbye, je povedala, da je božič njen najljubši praznik: »Vedno ga praznujemo družinsko, vsi na kupu, po navadi kar pri mojih starših, ki živijo na Planini pri Postojni. Rada obdarujem in darila seveda rada tudi prejemam. Če k temu dodamo še odlično hrano in kamin, je večer zame popoln.«