Zobozdravnici grozil, da ji bo razbil zobe, pred podivjanim pacientom pobegnila iz ordinacije
Iz Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana poročajo o novem nasilnem dogodku, tokrat nad zobozdravnico. Pacient je bil do nje agresiven, pljuval jo je in žalil ter ji grozil, da ji bo razbil zobe in da jo bo poiskal tudi na domu in z njo fizično obračunal. Od takrat je v bolniški, vse ekipe v ZD pa so še vedno v šoku, je povedal zobozdravnik Robert Kovačević. Letos so bili v ZD Ljubljana že 104 nasilni dogodki nad zdravstvenimi delavci.
104 nasilni dogodki že letos v ZD Ljubljana
Pacient, ki je bil sicer redno naročen k zobozdravnici, je bil odklonilen do predlagane terapije, saj je »imel svojo idejo, kako naj bi zdravljenje potekalo«, je navedel konkretni razlog za nasilje Kovačević. Po pogovoru z zobozdravnico se je strinjal, da bo zdravljenje potekalo tako, kot je predlagala. Zobozdravnica mu je nato, tako kot sta se dogovorila, vbrizgala z injekcijo anestetik v dlesen, da ga ne bi bolelo. Takoj po tem je pacient postal agresiven, začel je pljuvati in jo žaliti ter jo odrinil. »Agresivno je pristopil do nje, grozil ji je, da ji bo razbil zobe,« je opisal podrobnosti dogodka.
Zobozdravnica je poskušala položaj umiriti, kar pa ni bilo možno. V strahu je pobegnila v čakalnico, »tam so bili na srečo drugi pacienti, ki so ji pomagali«, je dejal Kovačević. Agresivni pacient je za tem zapustil enoto zdravstvenega doma, vmes pa grozil, da bo zobozdravnico poiskal tudi na domu in z njo fizično obračunal. »Po odhodu sta se zobozdravnica in medicinska sestra zaprli v ordinacijo do prihoda policije,« je povedal Kovačević. Dogodek je označil za nesprejemljiv: »Vzbuja strah in velik stres za celotne ekipe.« Zobozdravnica je od takrat na bolniški, strah je pri njej še vedno prisoten.
V ZD Ljubljana je zaposlenih 423 zdravnikov in zobozdravnikov. Letos so doživeli že 104 nasilne dogodke, v zadnjih treh mesecih so samo v enoti Ljubljana Center morali štirikrat poklicati policijo. »Razlogi so bili uničevanje pročelja stavb, nadlegovanje, grožnje s smrtjo in verbalno nasilje. To so stvari, ki rušijo zmožnost ekip pomagati pacientom. Spoštovanje in zaupanje sta osnova, temelj, predpogoj za kakršnokoli terapijo,« je pojasnil Kovačević, ki ne ve, kako je policija ukrepala proti nasilnežem.
»Razumem, da so pacienti, ki imajo težave, so zaskrbljeni, zafrustrirani, da mogoče pričakujejo več, kot jim lahko nudimo v danem trenutku, ampak ne moremo pristati na to, da je nasilje kakršna koli rešitev za težave,« je poudaril.
Nasilje nad zdravstvenimi delavci je v porastu, pa opozarja predsednica Zdravniške zbornice Slovenije prof. dr. Bojana Beović. Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) iz leta 2019 kaže, da je kar 89 odstotkov zaposlenih v zdravstvu že doživelo nasilje. Po podatkih zbornice je bilo lani v treh največjih slovenskih bolnišnicah prijavljenih kar 700 nasilnih dogodkov, skoraj sto s fizičnim nasiljem. »Kot da so ljudje dobili dovoljenje, da se z zdravstvenim osebjem lahko slabo ravna in da bodo lahko tako urejali zdravstvo. Ni tako. Nasilni dogodek oteži zdravstveno obravnavo in škoduje pacientu,« je dejala. »Sočustvujem z zobozdravnico. Upam, da bo zbrala moči in pogum, da se bo vrnila v to delovno okolje, kar pa ne bo lahko,« je še pristavila Beovićeva.
Sprememba kazenskega zakonika
Nasilje se ne dogaja samo nad zdravniki, pač pa tudi nad medicinskimi sestrami in drugimi zaposlenimi v zdravstvu. Da bi ljudi odvrnili od nasilja in omogočili vsem pacientom varno okolje v zdravstvenih ustanovah, ko jih potrebujejo, sta Beovićeva in družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček prejšnji mesec vložili v parlamentarno obravnavo peticijo za spremembo kazenskega zakonika. Podpisalo jo je 7561 volivcev in volivk, podprle so jo vse tri zbornice na področju zdravstva – poleg zdravniške še lekarniška zbornica in zbornica zdravstvene nege. Zakaj prihaja do nasilja?
»Velikokrat do nasilnih dogodkov pride, ker zavod za zdravstveno zavarovanje določenih storitev ne plačuje. Potem se zdi, kot da je zobozdravnik tisti, ki odtegne zdravljenje. Pacienti bi se morali tega zavedati. Moj poziv je, da bi vsi začeli o zdravstvu razmišljati širše,« je enega od razlogov za nasilje pojasnila Beovićeva.
Na vprašanje novinarjev o dejavnosti Glasu ljudstva in njihovem označevanju zdravnikov za dvoživke je odgovorila, da vsako žaljivo govorjenje o zdravnikih in zdravstvenih delavcih spodbuja nasilje. »Vse skupine, ki poskušajo svoje interese uveljaviti z žaljenjem, bi se morale tega zavedati, ljudje pa razumeti, da gre v bistvu za spodbujanje k nasilju,« je še sklenila.
Spomnimo se, da smo v Sloveniji ne tako daleč nazaj imeli že dva umora zdravnikov: leta 2007 je pacient umoril zobozdravnico ZD Ljubljana v enoti center v Kotnikovi ulici, 2016. pa je pacient umoril svojega urologa na hodniku izolske bolnišnice.