UPOKOJITEV

V penzijo pojdite še letos

Opozarjajo pa tudi na izjeme, ki naj na upokojitev še počakajo.
Fotografija: Odmerni odstotek je v zadnjih dveh letih za oba spola enak. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Odmerni odstotek je v zadnjih dveh letih za oba spola enak. FOTO: Getty Images

Že odštevate mesece ali, še bolje, tedne do upokojitve? Če je odgovor ob zavedanju, da za upokojitev izpolnjujete vse pogoje, pritrdilen, hkrati pa ste prepričani, da si vsakodnevnega odhajanja na delovno mesto ne želite več, je dobro premisliti, kdaj obiskati Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ). Se torej upokojiti še letos ali ta korak prestaviti v prihodnje leto?

Odgovor na to vprašanje je, kot so za STA pojasnili na ZPIZ, povsem preprost. V penzijo pojdite še letos, saj boste zato imeli višjo pokojnino. Redna uskladitev pokojnin je bila letos 8,8-odstotna, podatek o porastu plač v letošnjem letu pa bo dokončno znan 15. februarja 2025. A že na podlagi porasta neto plač v prvih sedmih mesecih, ki je znašal 4,1 odstotka, je, kot pravijo na ZPIZ, mogoče ugotoviti, da bo rast neto plač precej nižja od uskladitve pokojnin. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra in da se upokojitev začne najkasneje 31. decembra.

Rast neto plač bo letos precej nižja od uskladitve pokojnin. FOTO: Wutwhanfoto/Getty Images
Rast neto plač bo letos precej nižja od uskladitve pokojnin. FOTO: Wutwhanfoto/Getty Images

Predvidevajo, da bo upokojitev v letu 2024 ugodnejša

Formula za izračun, ali se je bolj ugodno upokojiti konec tekočega ali v začetku naslednjega leta, je v zadnjih dveh letih torej razlika med višino uskladitve pokojnin in rastjo povprečne neto plače. Odmerni odstotek je namreč v zadnjih dveh letih za oba spola enak. Ko pa se je odmerni odstotek za moške od leta 2020 do leta 2023 dvigoval, je bilo treba pri moških, upokojenih po pokojninskem zakonu iz leta 2012, upoštevati tudi ta vpliv. Tako je bilo kakšno leto za ženske ugodneje, da se upokojijo konec tekočega leta, za moške pa, da se upokojijo v naslednjem. Pa tudi za tiste, ki so se upokojili po pogojih iz pokojninskega zakona iz leta 1999, ni bilo enako. Na zavodu predvidevajo, da bo upokojitev v letu 2024 ugodnejša kot v letu 2025 za najmanj tri odstotke, realno pa za dobre štiri.

Na ZPIZ pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. FOTO: MAVRIC PIVK
Na ZPIZ pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. FOTO: MAVRIC PIVK

So pa na ZPIZ opozorili tudi na izjeme, za katere bo upokojitev ugodnejša v letu 2025, in ne v letu 2024. Gre za nekatere zavarovance, ki so izpolnili pogoje za starostno upokojitev, in sicer 40 let pokojninske dobe brez dokupa, pri znižanju starosti za pridobitev 40 odstotkov starostne pokojnine pa so uveljavljali otroke. Preostali so vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni oziroma zavarovalni čas in prejemajo 40 ali 20 odstotkov starostne pokojnine. V letu 2025 bodo izpolnili starost 60 let, kar pomeni, da ob upokojitvi ne bodo uveljavljali otrok pri znižanju starosti, ampak pri dvigu odmernega odstotka. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije