Županova žena skrbi za nedonošenčka, a Maks očeta ne bo nikoli spoznal
Zgodba Mihele Vajda Ščap iz najbolj vzhodnega slovenskega mesta je po eni strani žalostna, po drugi pa življenjska in nadvse optimistična, saj potrjuje, da se je v življenju treba vedno boriti. Zato je zelo razgledana in predvsem prijazna mamica delila svojo zgodbo o prezgodnjem porodu, saj s svojo izkušnjo želi zdaj pomagati drugim, ki se bodo znašle v podobni situaciji.
Čudovito osebje
Lendavčanka Mihela je namreč mama malega Maksa, ki je bil nedonošenček in bo kmalu star eno leto. Rodil se je tri mesece prezgodaj in ob rojstvu tehtal le kilogram. Zaradi grozečega prezgodnjega poroda je bila iz murskosoboške bolnišnice premeščena v UKC Ljubljana, kjer je rodila in kjer poskrbijo tudi za najmanjše nedonošenčke. Tri mesece sta preživela v porodnišnici, saj je bil Maks na enoti za intenzivno nego in terapijo. Mihela pove, da je osebje na tem oddelku čudovito, saj za male junake prvega nadstropja ne skrbi zgolj zelo strokovno, ampak tudi z vsem srcem.
»V bolnišnici vsak nedonošenček prejme kvačkano hobotnico, ki jih delajo prostovoljke v sklopu Projekta hobotnica. To niso le igrače, ampak so tudi terapevtski pripomočki, saj dojenčka lovke spominjajo na popkovnico, hkrati pa nedonošenčki tako ne vlečejo za vse cevke, na katere so priklopljeni.« Ob tem mama malega Maksa pravi, da si, ko si več tednov oziroma mesecev v porodnišnici, kjer je vsak dan boj za otrokovo življenje in zdravje, kjer je veliko vzponov in padcev, vesel vsake majhne pozornosti. Tako je tudi sama dobila idejo, da bi bilo lepo, če bi mamice razveselili z darilom, ki bi jih simbolično povezovalo z nedonošenčkom, če je že popkovnica bila prerezana toliko prezgodaj.
Očeta ne bo nikoli spoznal
»To nevidno vez med mamo in dojenčkom sva z Maksom začutila še bolj takrat, ko je le nekaj dni po najinem prihodu iz porodnišnice umrl njegov očka,« nam pove Mihela. Tako je ona ostala brez moža, sinčka pa je Robert Ščap videl, le malo preden se je nepričakovano za vselej poslovil.
Pomoč pri izvedbi Miheline ideje so ponudili tudi v Društvu za pomoč prezgodaj rojenim in Projektu hobotnica. Projekt je sicer za zdaj zastavljen kot enkratni dogodek, vendar si želijo, da bi lahko razveselili čim več mamic, mogoče pa bo postal celo stalnica. Zato, dragi bralci, tudi vas prosimo za podporo humanitarnemu projektu. Če želite, lahko poljubni znesek nakažete na račun Društva za pomoč prezgodaj rojenim otrokom – NLB SI56 0201 4005 0993 640, namen Hobotnica MiniMaks. Ob tem Mihela pove, da projekt ni reševanje življenj ali zbiranje sredstev za zdravljenje oziroma terapije, temveč je cilj predvsem, da bi mamicam vsaj za kratko polepšali čas bivanja v UKC Ljubljana. Ker je prepričana, da gre za dodatno povezavo med materjo in nedonošenčkom, verjame, da bo akcijo podprla širša javnosti in bo tako uspešna.
A čeprav se svojega očka Maks ne bo spomnil, bo gotovo ponosen nanj. Robert Ščap je bil namreč po izobrazbi ekonomist, ob neprofesionalnem opravljanju županske funkcije pa je bil direktor svojega logistično-transportnega podjetja. Župan občine Kobilje je bil že drugi mandat. Bil je zelo priljubljen med občani, zato je mnoge še bolj presunila novica o njegovi smrti.
V bolnišnici vsak nedonošenček prejme kvačkano hobotnico, ki jih delajo prostovoljke v sklopu Projekta hobotnica. To niso le igrače, ampak so tudi terapevtski pripomočki.
Znan je bil tudi po svoji odločitvi, da se je že leta 2015 odpovedal nadomestilu za opravljanje županske funkcije. S tako privarčevanim denarjem so na občini lahko zaposlili osem javnih delavcev, kar je bila rešitev za ravno toliko družin. Svojo odgovorno funkcijo je opravljal brez honorarja.
Ob hobotnici še pajac
Zdaj je Mihelina ideja, da bi mamicam podarili tuniko s kvačkano hobotnico, dojenčku pa ujemajočega se pajacka. Zamisel je podprla in nadgradila tudi oblikovalka in slikarka Cvetka Hojnik, ki je oblikovala unikatne komplete. »Ker sem z Maksom preživela tri mesece v porodnišnici, se mi je porodila ideja o darilu za mamice, ki ponazarja in utrjuje vez med mamo in otrokom. Material in šivanje enega kompleta staneta okrog 70 evrov, radi pa bi zbrali vsaj toliko podpore, da aprila enkratno obdarijo mamice in nedonošenčke v ljubljanski porodnišnici. Gre za okrog 30 parov,« pove Mihela.
S projektom se želijo zahvaliti tudi vsem, ki v porodnišnici skrbijo za male junake strokovno in izjemno srčno. Članice projekta občasno poleg hobotnice pošljejo še kakšna kvačkana darilca za male borce. Mamicam take pozornosti pomenijo veliko. Še posebno v tem covidnem času, ko si v porodnišnici odrezan od svoje družine.
3 mesece prezgodaj je Maks prijokal na svet.
»Čeprav imajo vse podobno zgodbo, se vsaka mamica s to situacijo spopada na svoj način. A tistega dne, ko so nas razveselili s kvačkanimi copatki, smo se vse razveselile enako. Tako se je začela kaliti nova ideja,« sklene ponosna mamica malega Maksa.