ZAOSTRENE RAZMERE

Zvonijo vsi alarmi: če gre Teš v stečaj, Šaleška dolina lahko ostane brez toplote

Razmere želijo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto.
Fotografija: Termoelektrarna Šoštanj. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Termoelektrarna Šoštanj. FOTO: Jože Suhadolnik

Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto.

Kaj bi pomenil stečaj Teš? 

Termodivizija Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), v katero sodita Teš in Premogovnik Velenje, bo po neuradnih informacijah prihodnje leto predvidoma poslovala z izgubo v višini med 150 in 200 milijonov evrov. Skupaj naj bi imela 125 milijonov evrov negativnega EBITDA in 195 milijonov evrov negativnega denarnega toka.

Ker je Teš edini dobavitelj toplote v Šaleški dolini, bi njegov stečaj pomenil nedopustno tveganje za več kot 35.000 prebivalcev in tudi za gospodarstvo, je v izjavi za medije v Ljubljani dejal minister. »To od mene zahteva takojšnje ukrepanje,« je poudaril.

Začasna rešitev

Začasna rešitev, ki so jo pripravili na ministrstvu, tako predvideva omejitev delovanja Teša in Premogovnika Velenje, ki bi temeljila zgolj na ogrevanju. S tem bi vzpostavili gospodarsko javno službo za oskrbo s toploto, ki mora biti neposredno povezana s termodivizijo HSE. Pri reševanju težave je treba namreč upoštevati tudi pravila EU glede dodeljevanja državne pomoči. Teš in Premogovnik Velenje bi po tem scenariju izločili iz HSE, upravljal pa bi ju neposredno Slovenski državni holding (SDH).

Ocenjeni letni strošek države za vzdrževanje Teša in premogovnika naj bi znašal približno 150 milijonov evrov. Ukrep naj bi veljal, dokler ne vzpostavijo alternativnega sistema ogrevanja. »Rešitev seveda ne bo poceni,« je poudaril minister. Kot je dejal, morajo biti v vsakem primeru spoštovana vsa načela pravičnega prehoda.

Brez Teša 6 bo Slovenija še bolj energetsko odvisna od uvoza

Gospodarstvo z zaskrbljenostjo spremlja finančne težave Teša 6 in grožnje pred stečajem obrata, ki proizvede dobro četrtino električne energije v Sloveniji, so zapisali v GZS. Kot so opozorili, bo Slovenija z zmanjševanjem njegovega obratovanja še bolj odvisna od uvoza elektrike in še bolj ranljiva v primeru ponovitve energetske krize.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije