O ZDRAVSTVENI REFORMI

Prikrivanje podatkov in odtekanje milijonov? Tako Golobu odgovarja ZZZS

ZZZS zavrača očitke vlade, da je največja težava v zdravstvu, in prst usmerja v izvajalce
Fotografija: Generalna direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Tatjana Mlakar je dala izjavo za medije glede dogovorov na sredinem koalicijskem vrhu o pripravi zdravstvene reforme. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Generalna direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Tatjana Mlakar je dala izjavo za medije glede dogovorov na sredinem koalicijskem vrhu o pripravi zdravstvene reforme. FOTO: Leon Vidic, Delo

Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar se je odzvala na očitke vlade, da je ZZZS največja težava v slovenskem zdravstvu, v katerem se po oceni vlade izgubi 4,5 milijarde evrov. Takšne očitke odločno zavračajo in ocenjujejo, da so najbolj nadzorovana institucija v državi.

Spomnimo, da so po včerajšnjem koalicijskem vrhu premier in ministri predstavili nekaj prioritet zdravstvene reforme. Česa se bodo lotili najprej in kdaj pride na vrsto ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, preberite v prispevku Kaj vlada vključuje v zdravstveno reformo? Golob napovedal novo zdravstveno zavarovanje.

V ZZZS zavračajo, da so jedro težav v slovenskem zdravstvu, ki se počasi sesuva. Pri iskanju krivca za nenadzorovano odtekanje denarja iz sistema pa so prst usmerili proti izvajalcem zdravstvenih storitev. »Zavzemamo se za več nadzora na strani drugih deležnikov v zdravstvenem sistemu, na primer bolnišnic, kjer se nabavlja oprema in se plačujejo zdravstveni delavci. Glede na to, da ZZZS te transferje plačuje v skladu z višino, ki jo opredeli vlada. Zato bi želeli, da se več pozornosti usmeri v porabo teh sredstev v zdravstvenih zavodih. Naj spomnimo na žilne opornice, ko so bile napake narejene pri izvajalcih, ne pri nas,« je povedala Mlakarjeva.

ZZZS vladi ni posredoval vseh zahtevanih podatkov

Na novinarsko vprašanje, ali so oni tisti, ki Ministrstvu za zdravje niso želeli dostaviti želenih podatkov, je Mlakarjeva potrdila, da so v preteklih tednih dobili zahtevo za določene podatke, med njimi so občutljivi osebni podatki in zaradi tega potrebujejo pravno podlago za izročitev. 

Spomnimo, da je podpredsednica SD Meira Hot opozorila na to, da nekateri potrebne podatke za analizo zdravstva skrivajo. Več o tem preberite tukaj. 

»V zadnjih tednih smo dnevno pošiljali različne podatke, mnenja, analize ipd. Gre za običajno izmenjavo podatkov, kot je potekala tudi v času, ko se ni pripravljala ta analiza. Te podatke vsem deležnikom dostavljamo. Je pa dejstvo, da ZZZS obdeluje res ogromne količine podatkov, med njimi tudi občutljive osebne podatke. Dostop do teh baz pa mora imeti pravno podlago. Res je, da je ministrstvo za zdravje zaprosilo za dostop do rudarjenja po naših podatkovnih bazah, ampak smo pred tem kot upravitelji in varuhi teh podatkov zahtevali pravno podlago. Mislim, da jo bo ministrstvo zakonsko opredelilo, potem bodo dobili dostop, in smo že dogovorjeni za izobraževanje za obdelovanje teh podatkov,« je pojasnila direktorica Mlakarjeva. Povedala je tudi, da so to vsi podatki, ki jih dobivajo od izvajalcev.

Podpirajo reformo, vendar ne samo ZZZS-ja

ZZZS ne nasprotuje reformi, zelo podpira tudi estonski model, ki so ga predstavili. Tako bi ZZZS dobil tudi prava pooblastila, so prepričani. »Je pa dejstvo, da moramo reformo delati skupaj z drugimi deležniki. Ne moremo je delati samo na ZZZS. Zato, ker so naše poslovne poti povezane. Izjemno pogrešamo e-karton in evidentiranje kliničnih storitev. Premierju smo že izrazili jasno pričakovanje, da bi želeli pri reformi sodelovati od vsega začetka. Nekaj strategij smo že pripravljali s prejšnjimi vladami in so nekje pripravljene, mogoče bi jih lahko pogledali,« sporočajo z ZZZS in še, da bi si želeli, da postanejo aktiven kupec in da bi lahko spremljali stroške po pacientu pri izvajalcih. Pri nas je to trenutno še težava. Menijo, da bi se moralo računsko sodišče osredotočiti tudi na nadzor porabe sredstev pri izvajalcih.

Opozorili so na področja, ki bi jih reforma po njihovem mnenju morala prednostno urediti: upravljanje zavodov, plačne politike, podpora procesom vodenja zavodov, izboljšanje upravljanja zdravstvenega sistema na nacionalni ravni, pri tem je treba izboljšati strateško načrtovanje, še posebno načrtovanje kadrovskih virov in zdravstvenih storitev na sekundarni in terciarni ravni, povečanje dostopnosti do družinskega zdravnika in krepitev primarne ravni zdravstva, izboljšanje vodenja čakalnih vrst itd. »Dejstvo je, da se reforma ne more usmeriti izključno na enega deležnika v sistemu, ampak je poleg ZZZS treba vključiti parcialno vse ključne akterje pri izvajalcih, ki so vezani na upravljanje, vodenje in drugo,« še poudarjajo.

Česa vse se bo vlada lotila reformirati in kdaj, bo jasno jutri, ko bodo predstavili obširno analizo zdravstvenega sistema in zdravstveno reformo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije