SPREMEMBA ZAKONA

Albanščina je postala uradni jezik v Makedoniji

Že marca lani sprejeti zakon o jezikih je bil danes objavljen v uradnem listu in je s tem stopil v veljavo.
Fotografija: Mnogi Makedonci se s tem ne strinjajo. FOTO: Pixabay
Odpri galerijo
Mnogi Makedonci se s tem ne strinjajo. FOTO: Pixabay

SKOPJE – Albanščina je od danes drugi uradni jezik v makedonskih državnih institucijah in organih. Zakona pa ni podpisal makedonski predsednik Gjorge Ivanov, ki je to dvakrat zavrnil, češ da je zakon protiustaven, ampak ga je v ponedeljek zvečer po pisanju makedonskih medijev podpisal predsednik parlamenta Talat Xhaferi.

Parlament je zakon prvič potrdil januarja lani. Potem ko ga Ivanov ni hotel podpisati, je o njem znova glasoval marca in ga v napetem ozračju potrdil še drugič. Opozicijska stranka VMRO-DPMNE je takrat sicer poskušala vložiti več tisoč dopolnil, a neuspešno.

Ivanov pa ni želel podati svojega soglasja tudi po drugem glasovanju, čeprav bi ga po zakonodaji moral.

Opozicija je danes sporočila, da je objava zakona v uradnem listu brez podpisa Ivanova kazniva. Ta pa je danes objavo zakona v uradnem listu brez njegovega podpisa označil za nezakonito.

Zasedanje makedonskega parlamenta v albanščini?

Zakon o jezikih je za mnoge Makedonce sporen, ker predvideva albanščino kot uradni jezik v vseh državnih ustanovah in okoljih. Xhaferi, ki je član albanske stranke Demokratska unija za integracijo (DUI), bo lahko tako zdaj v albanščini vodil zasedanje parlamenta.

Uvedba albanščine kot uradnega jezika je bil pogoj albanskih strank za podporo vladi pod vodstvom socialdemokrata Zorana Zaeva.

Albanska skupnost v Makedoniji predstavlja okoli četrtino prebivalstva. Albanščina je bila doslej uradni jezik le v občinah, kjer je albanska manjšina predstavljala najmanj 20 odstotkov prebivalstva.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije