Aretacije zaradi Novega Sada
V Srbiji so včeraj pridržali 11 ljudi zaradi zrušenja nadstreška železniške postaje v Novem Sadu, kjer je umrlo 15 ljudi. Med pridržanimi sta tudi nekdanji minister za gradbeništvo Goran Vesić in nekdanja vršilka direktorja podjetja Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, ki sta nedavno odstopila.
Prijeli so še bivšega direktorja Infrastrukture železnice Srbije Nebojšo Šurlana, ki je odstopil marca letos, in pomočnico ministra za železniški promet Anito Dimoski.
Višje državno tožilstvo v Novem Sadu je sporočilo, da štiri pridržane sumijo hudega kaznivega dejanja zoper splošno varnost v povezavi s kaznivim dejanjem povzročitve splošne nevarnosti, preostalih sedem pa hudega kaznivega dejanja zoper splošno varnost v povezavi s kaznivim dejanjem neustreznega in nepravilnega izvajanja gradbenih del. Za navedena kazniva dejanja zakon predvideva od dve do 12 let zapora.
Za očitana kazniva dejanja zakon predvideva od dve do 12 let zapora.
Srbske železnice vztrajajo
V zrušenju nadstreška železniške postaje v Novem Sadu 1. novembra je na kraju nesreče umrlo 14 ljudi, še trije so bili hudo poškodovani. Eden od njih je umrl v nedeljo, za življenje dveh pa se zdravniki še borijo. Po nesreči je v Novem Sadu in drugod po Srbiji potekalo več množičnih protestnih shodov državljanov, ki so zahtevali odgovornost lokalnih in državnih oblasti. Srbska vlada medtem trdi, da opozicija tragedijo izkorišča za to, da bi brez volitev prevzela oblast.
Postajo so julija letos prenovili, že drugič od leta 2020. Srbske železnice vztrajajo, da nadstrešek, ki se je zrušil, ni bil vključen v dela, ki sta jih opravljali kitajski podjetji. Zaradi tragedije sta doslej odstopila že dva ministra, in sicer že omenjeni Goran Vesić ter Tomislav Momirović, ki je vodil ministrstvo za notranjo in zunanjo trgovino, od leta 2020 do 2022 pa je bil minister za gradbeništvo; v njegovem času se je začela prva faza prenove novosadske železniške postaje.