Astronavtka slovenskega rodu ostaja ujeta v vesolju: tam bo najmanj do februarja
Vesoljsko plovilo Starliner ameriškega podjetja Boeing se je ponoči vrnilo na Zemljo, vendar s seboj zaradi varnostnih pomislekov po tehničnih težavah ni poneslo dveh ameriških astronavtov, ki bosta morala na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) v nasprotju s prvotnimi načrti ostati do prihodnjega leta.
Starliner je ISS zapustil malo po polnoči po srednjeevropskem času in približno šest ur kasneje pristal v vesoljski postojanki White Sands v Novi Mehiki na jugu ZDA, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ostati bi morala le en teden, a bosta najmanj pol leta
Vesoljsko plovilo je poletelo prazno, čeprav bi se po prvotnih načrtih z njim morala na Zemljo vrniti Nasina astronavta Barry Wilmore in Sunita Williams.
Na ISS sta s Starlinerjem poletela junija in naj bi ostala le en teden, vendar sedaj ostajata v vesolju, ker je imelo Boeingovo vesoljsko plovilo težave z motorjem in uhajanjem helija.
Astronavta naj bi se na Zemljo vrnila februarja prihodnje leto z vesoljskim plovilom Crew Dragon podjetja SpaceX, katerega polet v vesolje je načrtovan za konec septembra.
Pri tem naj bi plovilo namesto predvidenih štirih v vesolje poneslo le dva astronavta.
Na Boeingovem Starlinerju bodo medtem po povratku opravili analizo in odpravili težave, denimo s povečanjem tesnil za preprečevanje uhajanja helija in ukrepi za preprečevanje pregrevanja pogonskega sistema.
Starliner bo naslednjič poletel avgusta prihodnje leto, ne pa februarja, kot je bilo prvotno načrtovano, je povedala vodja ISS Dana Weigel. Predstavniki Nase so ob tem poudarili, da bodo še naprej sodelovali tako z Boeingom kot z njihovim tekmecem, podjetjem SpaceX.