MED KAMPANJO

Atentat na premierja, ki sta ga obiskala Pahor in Cerar: rane so bile prehude, niso ga mogli rešiti (VIDEO)

Nekdanjega japonskega premierja so ustrelili med kampanjo.
Fotografija: Prvi strel je verjetno zgrešil cilj, a mu je sledil še drugi, po katerem je 67-letni politik padel na tla, krvavel naj bi iz vratu. FOTO: Kyodo, Reuters
Odpri galerijo
Prvi strel je verjetno zgrešil cilj, a mu je sledil še drugi, po katerem je 67-letni politik padel na tla, krvavel naj bi iz vratu. FOTO: Kyodo, Reuters

Nekdanji japonski premier Šinzo Abe je bil danes žrtev strelskega napada na predvolilnem dogodku v mestu Nara, poročajo tuje tiskovne agencije. Japonski mediji navajajo, da Abe, ki so ga nemudoma prepeljali v bolnišnico, po napadu ni kazal znakov življenja. Policija je strelca hitro aretirala, kasneje pa je zakrožila vest, da so bile rane za nekdanjega japonskega premierja usodne. 

Abe (67) je imel v Nari na zahodu države govor v podporo enemu od kandidatov na nedeljskih volitvah v zgornji dom japonskega parlamenta. Dogodek je bil sicer varovan, a so imeli opazovalci lahek dostop. K Abeju naj bi tako na odru od zadaj prišel neki moški in ga dvakrat ustrelil.

Japonski mediji, ki jih navaja francoska tiskovna agencija AFP, poročajo, da je prvi strel verjetno zgrešil cilj, a mu je sledil še drugi, po katerem je 67-letni politik padel na tla, krvavel naj bi iz vratu. Ljudje so mu priskočili na pomoč in ga oživljali. Takoj nato so ga odpeljali v bolnišnico, domnevno s srčnim zastojem.

Moškega so pridržali

Dogodek se je zgodil okoli 11.30 po lokalnem času. Moškega, ki naj bi streljal, so nemudoma pridržali, pri čemer naj se ne bi upiral in naj ne bi poskušal zbežati.

Japonska vlada je že oblikovala posebno krizno ekipo in obsodila napad. Premier Fumio Kišida je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa prekinil predvolilno kampanjo ter se s severa države, kjer se je mudil, odpravil v Tokio.

Abe, verjetno najbolj znan japonski politik, je bil na položaju premierja leta 2006 in nato znova od leta 2012 do leta 2020, ko je odstopil s položaja zaradi bolezni.

Japonska ima v nasprotju z ZDA zelo stroge zakone o strelnem orožju, zato so primeri strelskih napadov izjemno redki.

Predsednik države Borut Pahor je Abeja obiskal na Japonskem leta 2013, leta 2016 pa še takratni predsednik vlade Miro Cerar.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije