PO 120 LETIH
Danska vlada rešila svetilnik
Erozija je grozila, da se bo prevrnil v morje. Zgradbo dvignili in premaknili.
Odpri galerijo
Dolgih 120 let je svetilnik Rubjerg Knude stal na peščeni sipini na severni obali Danske 60 metrov nad morsko gladino, erozija pa je grozila, da se bo prevrnil v morje. A 720 ton težko zgradbo so zdaj rešili pred gotovim propadom: svetilnik, ki so ga prvikrat prižgali 27. decembra 1900, so dvignili in ga na koleščkih in tračnicah premaknili za 70 metrov v notranjost, operacija je trajala nekaj ur.
Svetilnik je zdaj varen za štirideset let.
»Dvanajst metrov na uro smo ga premikali, hitreje ni šlo, saj smo morali kalibrirati hidravliko,« so sporočili lokalni predstavniki in še, da so potrebovali dvoje tračnic, saj so tla peščena. Inženirji so domnevali, da je svetilnik težak približno tisoč ton, ko so ga dvignili, pa so ugotovili, da je težak 720 ton, zaradi česar je bilo premikanje malce laže. Svetilnik Rubjerg Knude je priljubljena turistična točka, kakšnih 250.000 ljudi na leto pritegne na sipine. »Stoji sredi velikanske peščene sipine. Tu je vetrovno in dobesedno čutiš lahko elemente,« pravi Mete Ring iz tamkajšnje mestne občine.
V svetilniku, ki je nehal obratovati avgusta 1968, so uredili muzej in kavarno, a zaradi nenehno premikajočega se peska tudi to opustili leta 2002. Severno morje je začelo spodjedati tudi pečino, na kateri stoji svetilnik, le nekaj metrov do roba je še ostalo. To je pomenilo, da je imel 23 metrov visoki svetilnik le kako leto ali dve, preden bi padel v morje. Zato se je lokalna oblast odločila, da ga bo premaknila, in sicer za 70 metrov v notranjost, danska vlada je za projekt primaknila pet milijonov kron. Inženirji so operacijo načrtovali deset tednov, v temelje svetilnika so vgradili grede, potem pa zgradbo dvignili na posebno za to izdelane tračnice in jo premaknili proč od morja. Ko so ga postavili, je svetilnik stal dvesto metrov od morja, erozija pa je peščeno sipino spodjedla za dva metra na leto. Okolico objekta bodo zdaj zalili z betonom, zgradba pa naj bi bila varna vsaj 40 let.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
09:00
Jesensko branje