VPLIV BOGASTVA

Elon Musk kroji prihodnost ameriške politike? Pravijo, da je »neuradni premier«

Kritiki opozarjajo, da Muskov vpliv presega formalne pristojnosti ...
Fotografija: Donald Trump in Elon Musk. FOTO: Kena Betancur Afp
Odpri galerijo
Donald Trump in Elon Musk. FOTO: Kena Betancur Afp

Elon Musk, najbogatejši človek na svetu in ustanovitelj Tesle, SpaceXa ter lastnik platforme X (prej Twitter), je postal predmet razprav o njegovem, vse večjem, vplivu v Washingtonu.

Po nedavnih pogajanjih o financiranju zvezne vlade so nekateri opozorili, da Musk deluje kot neformalni »premier« v administraciji prihodnjega predsednika Donalda Trumpa, poroča Delo.

Neuradni »prvi prijatelj«

Musk je bil imenovan za vodjo novega posvetovalnega telesa za vladno učinkovitost, ki bo v Trumpovi administraciji skrbelo za zmanjšanje birokracije in javnih izdatkov. Funkcija, ki je zrasla na njegovem zelniku, vključuje tudi poslovneža Viveka Ramaswamyja.

Kritiki opozarjajo, da Muskov vpliv presega formalne pristojnosti, kar se je pokazalo že prejšnji teden, ko so njegove objave na družbenih omrežjih in Trumpova podpora pomagale zrušiti kompromisni predlog za financiranje zvezne uprave.

Je njegov vpliv večji, kot bi bilo primerno? FOTO: Rachel Wisniewski Reuters
Je njegov vpliv večji, kot bi bilo primerno? FOTO: Rachel Wisniewski Reuters

Republikanski kongresnik Tony Gonzales je situacijo opisal kot nenavadno: »Imamo predsednika, podpredsednika in vodjo predstavniškega doma, a zdi se, kot da je Elon Musk naš premier.« Gonzales je priznal, da je med pogajanji večkrat govoril z Muskom, in poudaril, da »njegovo razmišljanje odraža voljo ljudstva«.

Muskova moč in vpliv

Muskov vpliv temelji na njegovem neizmernem bogastvu (430 milijard dolarjev), nadzoru nad komunikacijskimi platformami in zanimanju za javno porabo.

Neimenovani vir blizu Trumpove ekipe je za ABC News poudaril, da v Washingtonu še nikoli ni bilo poslovneža s tolikšno močjo: »Musk združuje bogastvo, komunikacijsko infrastrukturo in politične interese na način, ki je brez primere.«

Trumpova dvojna igra

Čeprav so se pojavila ugibanja, da Musk prehiteva Trumpa v odločevalskem procesu, je izvoljeni predsednik ta namigovanja zavrnil. »Musk ne more biti predsednik, saj ni bil rojen v ZDA,« je Trump ironično dejal na političnem shodu v Phoenixu.

Ali njegovo razmišljanje res odraža voljo ljudstva? FOTO: Brandon Bell Getty Images Via Afp
Ali njegovo razmišljanje res odraža voljo ljudstva? FOTO: Brandon Bell Getty Images Via Afp

Hkrati pa politični strategi opozarjajo, da Muskova bližina Trumpu ni nujno dolgoročna. Chris Christie, nekdanji guverner New Jerseyja, je dejal, da Trumpove zaveznike pogosto doleti »omejen rok uporabe«, ki je odvisen od zunanjih dogodkov in trenutnih političnih interesov.

Medtem ko je bil kompromis za podaljšanje financiranja zvezne vlade dosežen tik pred iztekom roka, ostajajo vprašanja o Muskovem vplivu na prihodnje odločitve odprta. Politični analitiki opozarjajo, da bo Musk še naprej igral pomembno, a morda sporno vlogo v administraciji Donalda Trumpa, ki je znana po nepredvidljivosti in notranjih napetostih.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije