Grozljive razmere v Mariupolu: ljudje jedo pse in pijejo vodo iz radiatorjev
V obleganem Mariupolu so razmere čedalje hujše. To črnomorsko pristaniško mesto že več tednov oblegajo ruske sile, humanitarne razmere pa so katastrofalne. Med drugim primanjkuje vode, hrane in elektrike. Mesto je zaradi obstreljevanja skoraj povsem uničeno.
Prebivalci pijejo vodo iz radiatorjev, na ulici psi trgajo meso z okončin umrlih
O grozljivih razmerah iz Mariupola med drugim poroča tudi novinar Bill Neely. »Žejni prebivalci pijejo vodo iz radiatorjev, potoki so kontaminirani z razpadajočimi trupli, ki ležijo v njih, na ulici psi trgajo meso z okončin umrlih, ljudje jedo pse in iščejo hrano v bombardiranih zgradbah. Apokaliptična nočna mora v mestu, kjer je še pred mesecem dni življenje potekalo normalno,« je zapisal na twitterju.
Družina je je opisala grozljivko v Mariupolu: Potrebo smo opravljali v vrečko ali posodo
Dmitro in Tanja Švec sta prvih 23 dni vojne preživela v zaklonišču v Mariupolu s svojo sedemletno hčerko Vlado in s svojimi starši. Družini je uspelo pobegniti iz obleganega mesta pretekli četrtek, medtem ko so starši ostali tam. Pobegnili so v Dnjipro, mesto na severovzhodu Ukrajine. Tanja je v pogovoru za CNN povedala, da je rusko bombardiranje praktično izbrisalo Mariupol z zemljevida in da je le vprašanje časa, kdaj bo ostala ukrajinska mesta doletela takšna usoda.
»Tam ni več mesta. Mariupol ne obstaja več. Ni mogoče videti nobene zgradbe, ki ne bi bila poškodovana ali zrušena. V mestu je ostalo le še 10 odstotkov ljudi. Samo upokojenci, ki nimajo denarja ali avtomobila, da bi pobegnili, ali tisti, ki ne morejo hoditi,« je Tanja povedala za CNN.
»Problem je, ker v mestu ni več ničesar. Ni signala za mobitel ni interneta. Vse je izklopljeno: plin, voda, elektrika ...« je našteval Dmitro za CNN.
»Kuhali smo na odprtem ognju. Drva smo nabirali v parkih, ker ni bilo druge možnosti za preživetje. Hrano smo delili s sosedi in z družino,« je dodal.
Viktorija (27) iz Mariupola: Otroci umirajo zaradi žeje
Viktorija (27), ki ji je prav tako uspelo pobegniti iz obleganega mesta, je za BBC povedala, da pozna tri otroke, ki so umrli zaradi dehidracije. »Ljudje se skrivajo v kleteh, a tudi to ni več varno. Tako zelo bombardirajo in uničujejo kleti. Tri otroke poznam, ki so umrli zaradi dehidracije. Zdaj umirajo še zaradi lakote,« je dodala.
Bombardiranje med evakuacijo civilistov
Iz mednarodne organizacije Human Rights Watch (HRW) pa so sporočili, da je v mestu ujetih še več kot 200.000 ljudi, pri čemer se sklicujejo na lokalnega predstavnika. Tisti, ki jim je uspelo od tam pobegniti, so ga opisali kot »ledeno peklensko pokrajino, polno trupel in uničenih zgradb«, so navedli pri HRW.
Mariupol sta sredi poskusa evakuacije civilistov danes zadeli dve zelo močni bombi, so sporočile tamkajšnje oblasti, pri čemer podatkov o morebitnih žrtvah niso navedle, poroča francoska tiskovna agencija AFP.