ZABAVA NA MEJI

Gugalnice na mejnem zidu

Mehika in ZDA se lahko povežeta v prijaznem duhu in igri. Cilj umetniške instalacije je premoščanje razlik.
Fotografija: Za stare in mlade z obeh strani meje FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Za stare in mlade z obeh strani meje FOTO: Reuters

EL PASO – Meje in razlike med državama niso nepremostljive, in ker so otroci naša prihodnost, bi bilo za mnenje kdaj smiselno vprašati tudi naše najmlajše, meni arhitekt in aktivist Ronald Rael.



Blizu El Pasa ob meji med Mehiko in ZDA se lahko otroci skupaj zabavajo prav na mejnem zidu; skozi rešetke ograje so namreč namestili tri gugalnice, namenjene druženju in premoščanju razlik med državama, ki jih vladavina Donalda Trumpa vseskozi poglablja. Zgodb o razbitih družinah, predvsem o otrocih, ki so jih brezsrčno ločili od staršev, je ničkoliko, pojavljajo se nova in nova poročila o žalostnih razpletih migrantskih zgodb in potezah ameriške vlade, ki razdvaja in povečuje stisko mnogih, so žalostni številni aktivisti, ki so prepričani, da je migrantsko krizo mogoče obvladati mnogo bolj človekoljubno in prijazno do vseh.
Nedolžna otroška igra dokaže, da je politika lahko preprosta, je prepričan arhitekt Rael in opozarja na simbolno vlogo gugalnice. Ponazarja, da tako kot ZDA vplivajo na Mehiko, tudi Mehika vpliva na ZDA. Ključni sta sodelovanje in ravnovesje, poudarjajo.
Zaradi strožjih zakonov in nadzora na mehiški južni meji se je v zadnjem mesecu število migrantov, ki potujejo skozi Mehiko, da bi dosegli ZDA, za skoraj 39 odstotkov zmanjšalo, kljub temu so meje, z gugalnicami vred, pod budnim nadzorom obmejnih patrulj. O ravno brezskrbni igri zato še nima smisla govoriti, podobe prisrčnega druženja obeh strani, mimogrede, gugajo se tudi odrasli, pa nedvomno kažejo na vzajemno željo po humanosti. Rael je na mejnem zidu našel velik navdih za nove stvaritve, tako se trenutno poigrava z mislijo o mobilni knjižnici, ki bi povezala mehiško in ameriško literaturo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije