BOJ ZA ARBITRAŽO

Hrvaška se bo pisno izrekla o tožbi Slovenije zaradi arbitraže

Slovenija je pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe Evropski komisiji predala 16. marca v okviru 259. člena Lizbonske pogodbe.
Fotografija: Hrvaški policijski čoln Krapanj med patruljiranjem v spornem območju Piranskega zaliva 29. decembra 2017. FOTO: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Hrvaški policijski čoln Krapanj med patruljiranjem v spornem območju Piranskega zaliva 29. decembra 2017. FOTO: Uroš Hočevar

LJUBLJANA, ZAGREB, BRUSELJ – Hrvaška se bo do 17. aprila pisno izrekla o tožbi Slovenije zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, danes piše hrvaški časnik Jutarnji list. Ustno bo Hrvaška svoja stališča pojasnila na ustni obravnavi, predvideni za 2. maj v Bruslju.

Da mora do 17. aprila poslati pisni odziv na slovensko pismo, naj bi Hrvaško pozvala Evropska komisija.

Kompromitiran in neverodostojen

Kot so za časnik pojasnili na zunanjem ministrstvu v Zagrebu, bo Hrvaška odgovorila na vse trditve Slovenije ter izpostavila stališče, da z nesprejemanjem in neizvajanjem arbitražne razsodbe o meji med državama, ki je sad arbitražnega postopka, potem ko ga je Slovenija kompromitirala in mu odvzela verodostojnost, ne krši prava Evropske unije.

Slovenija je pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe Evropski komisiji predala 16. marca v okviru 259. člena Lizbonske pogodbe.

Vsebina pisma za zdaj ostaja zaupne narave. Po razkritih informacijah naj bi pismo vsebovalo povsem konkretne kršitve evropskega prava zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe o meji med državama, s tem pa tudi vse elemente tožbe. Po neuradnih podatkih naj bi z vsemi prilogami, med katerimi naj bi bili tudi zemljevidi, presegalo sto strani.

Trije meseci

Ko Evropska komisija prejme pismo, posredovano na podlagi 259. člena Lizbonske pogodbe, ima tri mesece časa za odziv. Komisija lahko sama sproži postopek proti Hrvaški, kar lahko sicer stori na podlagi 258. člena, zgolj poda mnenje o primeru ali pa ne stori ničesar. Če komisija v treh mesecih ne bo ukrepala, bo Slovenija po napovedih postopke tožbe na Sodišču EU nadaljevala sama.

Ustna obravnava, predvidena v sklopu 259. člena, naj bi potekala na strokovni ravni in za zaprtimi vrati.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije