IZ PRVE ROKE

Italijanski zdravnik: Nehajmo že govoriti, da gre samo za malo hujšo gripo

Javnosti želi sporočiti, da je situacija resna. 
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images/istockphoto

Na facebooku se je pojavil zapis italijanskega zdravnika Daniela Macchinija. Ta opozarja na dramatično stanje v Italiji, jezi pa se nad trditvami, da je ta virus le malo hujša oblika gripe. Odločil se je, da bo spregovoril o najbolj pereči tematiki ta hip, in sicer iz prve roke. Prepričan je namreč, da molk ne pomeni odgovornega ravnanja. »Zato bom poskusil ljudem, ki niso vključeni v naše delo in niso seznanjeni z našo stvarnostjo, predstaviti, kaj preživljamo v Bergamu v teh dneh pandemije zaradi koronavirusa,« je začel. Kot pravi, ga zmrazi, ko sporočilo o nevarnosti tega, kar se dogaja, ne doseže ljudi, saj da jim je vseeno za priporočila, da se še vedno družijo in da se nekateri pritožujejo, ker ne morejo v telovadnico ali na nogomet.

Ne morejo dihati

»Drug za drugim prihajajo nesrečni reveži na urgenco. Znaki, ki jih imajo, niso v ničemer podobni zapletom gripe. Nehajmo že govoriti, da gre samo za malo hujšo gripo. V teh dveh letih, odkar delam v Bergamu, lahko potrdim, da ljudje ne prihajajo na urgenco brez razloga. In tudi sedaj so se obnašali pravilno. Sledili so vsem navodilom: teden ali 10 dni doma z vročino, ne da bi šli ven in tvegali okužbo, a zdaj ne zmorejo več, potrebujejo kisik.«

Protivirusnih terapij in zdravil po zdravnikovih besedah praktično ni. Kot pravi, se oddelki polnijo z impresivno hitrostjo. Praznih postelj praktično ni. »Zaslonske table z imeni bolnih, različnih barv, odvisno od operacijske enote, ki jim pripadajo, so zdaj vse rdeče in namesto kirurških operacij je postavljena vedno ista prekleta diagnoza: dvostranska intersticijska pljučnica.« 

Kisik ne zadostuje več

Daniele Macchin.i FOTO: Facebook
Daniele Macchin.i FOTO: Facebook
»Zdaj pa mi povejte, kateri virus gripe povzroči tako hitro tragedijo. Ker je to razlika (zdaj grem nekoliko na tehnično področje): pri klasični gripi, s katero se tudi sicer okuži veliko manj prebivalstva v daljšem času, prihaja do zapletov mnogo redkeje in le, kadar virus uniči naravne zaščite zgornjih dihal in omogoči, da bakterija, ki običajno prebiva v zgornjem traktu, vdre v bronhije in pljuča, kar povzroči resnejše primere. Koronavirus povzroča relativno blago bolezen pri številnih mladih, pri mnogih starejših ljudeh (a ne le pri njih) pa dejansko pride neposredno v alveole pljuč in jih okuži, zaradi česar ne morejo opravljati svoje funkcije. Nastala dihalna odpoved je pogosto resna in po nekaj dneh hospitalizacije zgolj kisik, ki ga lahko dajemo v oddelku, ne zadostuje več.«

Zdravstveno osebje ne pozna več izmen in urnikov

Kot poudarja Macchini, so kirurgi, urologi in ortopedi nenadoma postali del ene same ekipe, da bi borili proti temu cunamiju. »Primeri se množijo, 15 do 20 hospitalizacij na dan, vse iz istega razloga. Rezultati brisov zdaj prihajajo drug za drugim: pozitiven, pozitiven, pozitiven ... Nenadoma urgentna soba kolabira. Izredne razmere so izdane: pomoč je mogoče zagotoviti le v nujnih primerih. A kaj ko so vsi nujni.« Zdravnik pravi, da za medicinsko osebje ni več izmen in urnikov in da je že povsem izmučeno.

»Mi nimamo druge možnosti«

»Mi smo tam, kamor se najbrž zaradi svojih strahov vi ne bi podali. Imate prav. Poskušajte se izogniti tem krajem. Povejte svojim družinskim članom, ki so starejši ali imajo druge bolezni, naj ostanejo v zaprtih prostorih. Prosim, prinesite jim potrebne stvari. Mi pa nimamo druge možnosti. To je naše delo. Pravzaprav to, kar počnem v teh dneh, v resnici ni delo, za katero sem se šolal, vendar ga vseeno opravljam in všeč mi bo, dokler bo v skladu z istimi načeli: poskušati pomagati bolnikom, da se bodo počutili bolje, ali ublažiti trpljenje in bolečine tistim, ki žal ne bodo ozdraveli.«
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije