Nalezljiva bolezen, ki ubije največ ljudi
Velika prizadevanja za zatiranje pandemije covida 19 so obrodila sadove in bolezen, ki jo povzroča novi koronavirus, in njegove različice, ni več najbolj smrtonosna nalezljiva bolezen na svetu.
Tuberkuloza je znova največji morilec nalezljivih bolezni na svetu, je razkril Mel Spigelman, predsednik neprofitnega združenja TB Alliance. Isti strokovnjak je ob tem potožil nad pomanjkanjem osredotočenosti na izkoreninjenje bolezni.
Spigelman meni, da se je zgodil napredek pri zajezitvi pandemije covida 19 z velikim številom varnih in učinkovitih cepiv, testov in zdravljenj, razvitih v dveh letih.
Leta 2020 se je prvič v desetletju povečalo število letnih smrti zaradi tuberkuloze.
Tuberkuloza je bila pred prihodom covidom največja nalezljiva bolezen na svetu, saj vsako leto zaradi te bolezni umre 1,5 milijona ljudi. Z globalnim upadom števila smrti zaradi covida je ponovno zavzela prvo mesto.
Več kot 4000 mrtvih na dan
TB Alliance, neprofitna organizacija, ki si prizadeva za razvoj in dostavo hitreje delujočih in cenovno dostopnih zdravil proti tej bolezni, zlasti v revnejših državah, poudarja, da glede na letno stopnjo umrljivosti tuberkuloza ubije 4109 ljudi na dan. To so izračunali v primerjavi s 1449 ljudmi, ki umrejo zaradi covida19 na dan, na podlagi 40.578 smrti, prijavljenih v zadnjih 28 dneh na spletni strani Univerze Johnsa Hopkinsa. Pravzaprav je imela pandemija uničujoč vpliv na prizadevanja za boj proti tuberkulozi, saj so bolnišnice za tuberkulozo preobremenjene, da bi oskrbele bolnike s covidom, karantene pa bolnikom preprečujejo, da bi prišli na diagnozo in oskrbo. Leta 2020 se je prvič v desetletju povečalo število letnih smrti zaradi tuberkuloze. »Prišli smo do negativnega obrata. To je bil velik neuspeh,« je dejal Spigelman.
Medtem ko so bile milijarde dolarjev vložene v boj proti covidu 19, so svetovne gospodarske težave in naraščajoče geopolitične napetosti spodbudile velike donatorje, da so zmanjšali naložbe v boj proti tuberkulozi. »Zelo sem zaskrbljen, da bi bil doseženi napredek, ki ga je že spodkopal covid 19, lahko še bolj spodkopan,« je zaskrbljen Spigelman.