Končno dobre novice: je to začetek konca?
Medtem ko so znanstveniki odkrili, da obstaja še novejša različica omikrona, za katero je mogoče, da je PCR-test ne zazna, pa prihajajo iz največjega žarišča okužb z novo različico v Evropi vendarle spodbudne novice. V Oslu se je na neki božični zabavi s koronavirusom okužilo približno 120 oseb, od tega približno polovica z novo različico. Njihovi simptomi so bili vročina, kašelj, glavobol, bolečine v mišicah in utrujenost. Nobeden od njih pa ni huje zbolel in ni pristal v bolnišnici, je za britanske medije dejala infektologinja iz Osla Tine Ravlo.
Do množične okužbe je prišlo 26. novembra na zabavi nekega podjetja. Na večerji je bilo 120 zaposlenih, ki so bili izolirani v svojih prostorih, a so se okoli 23.30 začeli družiti z drugimi gosti kluba. Okoli treh ponoči se je klub zaprl. Naslednji dan sta bila dva, ki sta pred kratkim pripotovala iz Južne Afrike, pozitivna na testu. Čez nekaj dni je bilo na testu pozitivnih kar 70 zaposlenih in 50 drugih gostov nočnega kluba. Na podlagi tega so epidemiologi prepričani, da je omikron bolj nalezljiv od delte.
Norveški epidemiolog Frode Forland pravi, da je kot kaže omikron zelo nalezljiv, a da gre za blago obliko bolezni. »To je mogoče najboljši scenarij, ki ga lahko imamo.« Pravi, da je možno, da je virus tako dolgo mutiral, da je prišel da zase optimalne situacije – da se hitro širi in ne ubije gostitelja. Forland upa, da je to začetek konca pandemije. »To se je zgodilo tudi pri drugih virusih, ko so se spremenili v endemično bolezen.«
Fauci o najboljšem scenariju
Dobre novice ima tudi zdravstveni svetovalec ameriškega predsednika Josepha Bidna Anthony Fauci, ki je danes dejal, da različica koronavirusa omikron skoraj zagotovo ni hujša od različice delta in je verjetno celo milejša, čeprav bo za natančnejše ocene verjetno treba še nekaj tednov. Fauci je dejal, da je omikron zagotovo zelo prenosljiv, zelo verjetno celo bolj od delte, ki je trenutno prevladujoča različica v ZDA in po svetu. Za omikron po njegovem velja tudi, da so pogostejše ponovne okužbe.
Podatki o učinkovitosti cepiv, ki so sedaj v uporabi, proti omikronu naj bi bili znani v naslednjih dneh ali tednu dni, vendar pa dosedanji podatki iz Južne Afrike kažejo, da omikron povzroča manj hospitalizacij kot delta. Podatki sicer bolj temeljijo na mlajši populaciji, pri kateri je tudi na splošno manj možnosti za hospitalizacijo zaradi covida 19.
Najboljši scenarij glede omikrona bi bil po Faucijevih besedah ta, da gre za bolj prenosljiv virus, ki ne povzroča resnih obolenj in ne povečuje števila hospitalizacij in smrti. Najslabši scenarij pa bi bil ta, da omikron ni le bolj prenosljiv, ampak povzroča resnejša obolenja in bo nastal nov val pandemije, ki ga cepiva ali prejšnje okužbe ne bodo ublažile. Različico omikron so doslej zasledili v 38 državah, vendar še ni bila povezana z nobenim smrtnim primerom.
Fauci še naprej priporoča zaščitne maske v zaprtih prostorih tudi cepljenim osebam, pa tudi poživitveni odmerek cepiva, ki da močno povečuje prisotnost protiteles.
V ZDA so do torka cepili 60 odstotkov vsega prebivalstva, kar za Faucija ni dovolj. Po njegovem cepljenje ovirajo dezinformacije, še posebej v večinsko republikanskih zveznih državah.
STA