PREVIDNO!

Lažni zlatniki preplavili zlatarne v naši bližini, med najpriljubljenejšimi je ta (FOTO)

Izkušeni zlatar je odkril, da so Srbijo prepravili lažni zlatniki.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Srdjan Zivulovic, Reuters
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Srdjan Zivulovic, Reuters

Srbski trg so preplavili lažni dukati Franca Jožefa, ki veljajo za ene bolj iskanih in prestižnih na našem prostoru, piše Srpski telegraf. V času množičnega nakupovanja zlatnikov (predvsem zaradi vojne v Ukrajini) so se prevaranti iz Bolgarije spomnili, kako ogoljufati ljudi in še bolj zaslužiti.

Neki zlatar iz Srbije je odkril, da se na trgu pojavljajo lažni zlatniki. To je ugotovil šele potem, ko je prelomil dukat in videl, da je bil polnjen s svincem, oblečen pa v zlato. Vsi dobro znani načini preverjanja, ali gre za original ali ne, niso nakazovali, da gre za goljufijo. Zlatar je dukat potopil v kislino, preveril njegovo debelino itn., a šele potem, ko je zlatnik prelomil, je ugotovil, za kaj gre. Potrdil je, da je v seriji 18 zlatnikov bilo kar 10 lažnih.

Zlatnik Franca Jožefa. FOTO: Zaslonski posnetek
Zlatnik Franca Jožefa. FOTO: Zaslonski posnetek

Lastnik prestižne zlatarne v Beogradu Nenad Nikolić je za srbski portal dejal, da konkretni sistem za zaščito ne obstaja, a opozarja na to, da je treba zlatnike kupovati v preverjenih zlatarnah, ki so tudi uvozniki in ponujajo zlatnike s certifikatom. Njegov nasvet kupcem zlatnikov je, da dukate kupujejo v originalni plastični embalaži, ki imajo žig. Meni, da gre pri lažnih zlatnikih najverjetneje za novi trend v sistemu goljufij.

Kovanec Franca Jožefa je med najpriljubljenejšimi v evropskih državah. Razlogi za to so čistost zlata 986 (98,6 odstotka čistega zlata), dolga tradicija in zgodovina. Ta zlatnik se je koval v obdobju 1852–1915.

Odkar je izdelavo zlatnika prevzela avstrijska kovnica Münze Österreich, se izdeluje izključno kot investicijsko zlato, na vsakem pa je vgrajena letnica 1915. Zlatnik obstaja v dveh variantah – veliki štirikratni dukat in mali enkratni dukat. Je eden najbolj razširjenih numizmatičnih kovancev v državah jugovzhodne Evrope. Veliki dukat je težek 13,96 grama, mali pa 3,49 grama. Danes so v prodaji novi z letnico 1915, pa tudi tisti s starejšo, ki nosijo dodaten zgodovinski pečat in so zanimivi tudi za zbiratelje – tako je navedeno v eni od slovenskih prodajaln zlata.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije