TEŽJE RAZMERE

Največ zaprtih na Kitajskem, samo v Mehiki umorjenih 11

Število zaprtih in ubitih novinarjev letos znova naraslo.
Fotografija: Avgusta so v Ciudadu de Mexicu neznanci na motorju kmalu po objavi zgodbe o izginotju in domnevnem umoru 43 študentov ustrelili novinarja Fredida Romana. FOTO: Henry Romero/Reuters
Odpri galerijo
Avgusta so v Ciudadu de Mexicu neznanci na motorju kmalu po objavi zgodbe o izginotju in domnevnem umoru 43 študentov ustrelili novinarja Fredida Romana. FOTO: Henry Romero/Reuters

Trenutno je po vsem svetu pridržanih rekordnih 533 novinarjev, kaže najnovejše letno poročilo o nasilju nad novinarji, ki ga je objavila organizacija Novinarji brez meja (RSF). Tudi število ubitih novinarjev se je letos ponovno povečalo, in sicer na 57, še 65 jih je talcev, 49 pa pogrešanih.

»Avtoritarni režimi hitreje kot kadar koli polnijo svoje zapore z novinarji. Letošnji novi rekord potrjuje, da se moramo nujno upreti tem brezobzirnim oblastem in aktivno podpreti vse, ki poosebljajo ideal novinarske svobode, neodvisnosti in pluralizma,« je dejal generalni sekretar RSF Christophe Deloire.

Skupno število 533 novinarjev, ki so bili letos do 1. decembra pridržani v zvezi s svojim delom, je bilo za dobrih 13 odstotkov višje kot lani. Ta organizacija tudi še nikoli prej ni zabeležila tako velikega števila priprtih novinark; trenutno jih je pridržanih 78, kar pomeni rekordno povečanje za skoraj 30 odstotkov v primerjavi z letom 2021.

Največ novinarjev je še vedno zaprtih na Kitajskem, kjer sta cenzura in nadzor dosegla skrajno raven, saj jih je trenutno pridržanih 110. Znak velike represije je tudi dejstvo, da je Iran s 47 priprtimi novinarji v tej statistični kategoriji poskočil na tretje mesto na svetu, le nekaj več kot mesec dni po začetku množičnih protestov v državi.

Letos so našteli 57 ubitih novinarjev. Eden od razlogov za to je tudi vojna v Ukrajini – v prvih šestih mesecih vojne jih je bilo ubitih osem. Več kot 60 odstotkov novinarjev pa je umrlo v državah, ki niso udeležene v oboroženih konfliktih. Samo v Mehiki jih je bilo denimo umorjenih enajst, kar je skoraj 20 odstotkov vseh po svetu. Podatki iz Mehike so skupaj s podatki s Haitija in iz Brazilije pripomogli k temu, da sta Srednja in Južna Amerika postali najnevarnejši regiji za novinarje in medije.

Poročilo za leto 2022 navaja tudi, da je trenutno najmanj 65 novinarjev in medijskih delavcev po svetu vzetih za talce. Poleg tega sta bila leta 2022 pogrešana še dva, tako da je skupno število trenutno pogrešanih novinarjev naraslo na 49. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije