NASA v Zemljino orbito pošilja »umetno zvezdo«
Astronomi se običajno ukvarjajo z zelo velikimi teleskopi, velikanskimi galaksijami in ogromnmi eksplozivnimi zvezdami.
Eno bolj revolucionarnih astronomskih orodij tega desetletja je mini satelit, velik približno kot škatla za čevlje. Ta bo deloval kot umetna zvezda, ki jo bodo astronomi opazovali s tal, kar jim bo omogočilo natančnejše merjenje svetlosti vesoljskih objektov in boljše razumevanje nekaterih največjih skrivnosti našega vesolja, kot je temna energija.
»To, kar NASA podpira, je res izjemna znanost,« je za Business Insider povedal Tyler Richey-Yowell, postdoktorski raziskovalec na observatoriju Lowell, ki proučuje zvezdno astronomijo in eksoplanete. »To je nekaj, kar bo pomagalo vsem astronomom.«
Revolucionarno novo orodje
Mini satelit, imenovan CubeSat, je zasnovan tako, da bo krožil okoli Zemlje z razdalje 35,8 kilometra. Na tej razdalji se bo njegova hitrost ujemala z vrtenjem Zemlje, tako da bo videti pritrjen na nočno nebo in bo lahka tarča za sledenje za teleskope.
S prostim očesom ne bo viden, za teleskope bo videti kot zvezda. Misija naj bi se začela leta 2029, to pa bo prvo orodje te vrste.
»To je za nas resnična novost, da bomo tam zgoraj imeli nekakšno umetno zvezdo, na katero se bomo lahko zanesli in jo uporabili,"« je dejal Richey-Yowell. Ta »umetna zvezda« bo »boljša od prave« zato, ker bodo astronomi natančno vedeli, koliko svetlobe oddaja.
CubeSat, poimenovan Landolt po pokojnem astronomu Arlu Landoltu, bo sprožil laserje z določenim številom svetlobnih delcev ali fotonov, ki jih bodo lahko astronomi uporabili za umerjanje svojih teleskopov za merjenje svetlobe.
To jim lahko pomaga odpraviti veliko ugank, s katerimi se srečujejo zdaj, ko za umerjanje svojih instrumentov uporabljajo prave zvezde.
Svetloba pove veliko
»Težava je v tem, da ni načina, s katerim bi natančno ugotovili, koliko svetlobe oddajajo prave zvezde, saj ne moremo poslati sonde, ki bi natančno izmerila njihovo svetlost,« je dejal Richey-Yowell. Poleg tega Zemljina atmosfera absorbira veliko svetlobe iz vesolja, kar lahko vpliva tudi na kalibracije.
»Zato je misija Landolt tako pomembna,« je dejal raziskovalec. Merjenju svetlobe, ki jo oddajajo zvezde, naj bi s pomočjo tega instrumenta postala 10-krat natančnejša od trenutnih ocen. »Vsa naša astronomija temelji na svetlobi, zato moramo resnično vedeti, koliko svetlobe dejansko prejemamo,« je povedal Richey-Yowell.
Iz žarka svetlobe lahko astronomi veliko izvedo: temperaturo zvezde, njeno maso, vrste eksoplanetov, ki krožijo okoli nje, in ali bi lahko na njih obstajalo življenje.