NIKOLI NE POZABIMO

Natanko pred 79 leti tragedija v Hirošimi: Ubitih 140.000 ljudi, mesto uničeno v trenutku

Druga bomba je bila odvržena tri dni pozneje na Nagasaki, umrlo je 70.000 ljudi.
Fotografija: Jedrska bomba, odvržena na otočje Bikini Atoll, julija 1946. Značilen gobasti oblak, ki nastane pri jedrski eksploziji. FOTO: Handout. Reuters
Odpri galerijo
Jedrska bomba, odvržena na otočje Bikini Atoll, julija 1946. Značilen gobasti oblak, ki nastane pri jedrski eksploziji. FOTO: Handout. Reuters

V Hirošimi v torek, 6. avgusta, obeležujejo 79. obletnico od uničenja mesta v atomskem bombardiranju, ki ga je izvedla ZDA. Tamkajšnji župan je ljudi pozval, naj se združijo pri pozivu svetovnim voditeljem, naj opustijo jedrsko orožje, medtem ko divjajo svetovni konflikti -ruska invazija na Ukrajino, vojna med Izraelom in Hamasom na Bližnjem vzhodu in drugi.

V Deklaraciji za mir, prebrani med letno slovesnostjo v Spominskem parku miru, je župan Hirošime Kazumi Matsui dejal, da svetovne tragedije, kot je odvrženje atomske bombe, »poglabljajo nezaupanje in strah med narodi, kar krepi javno domnevo, da se moramo zanašati na vojaško silo za rešitev mednarodnih problemov«. To bi, pravi, morali zavrniti.

Župan Hiroshime Kazumi Matsui na spominski slovesnosti. FOTO: Str Afp
Župan Hiroshime Kazumi Matsui na spominski slovesnosti. FOTO: Str Afp

»Politiki lahko z odločnim zavzemanjem za dialog premagajo tudi kritične situacije,« je po poročanju japonskih medijev dejal župan.

Poudaril je, da je hladno vojno končal dialog med zadnjim voditeljem Sovjetske zveze Mihailom Gorbačovim in tedanjim predsednikom ZDA Ronaldom Reaganom.

Želijo svet brez jedrskega orožja

Premier Fumio Kishida je v govoru na slovesnosti opozoril, da je zagon v smeri sveta brez jedrskega orožja tik pred preobratom, prvič po vrhuncu hladne vojne.

»Naša dolžnost kot edine države, ki je izkusila uporabo jedrskega orožja v vojni, je, da si nenehno prizadevamo za uresničitev sveta brez jedrskega orožja,« je dejal.

Minuta molka je potekala ob 8.15 po lokalnem času, ko je bila 6. avgusta 1945 iz ameriškega bombnika »Enola Gay« odvržena jedrska bomba, ki je v Hirošimi ubila 140.000 ljudi. Druga bomba je bila odvržena tri dni kasneje na Nagasaki, ko je umrlo 70.000 ljudi. Japonska se je predala 15. avgusta.

Slovesnosti se je udeležilo približno 50.000 ljudi, vključno s predstavniki iz 109 držav in EU.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije