Z INSTRUMENTOM ZA LASERSKO SPEKTROSKOPIJO

Neverjetna najdba indijskega roverja

Vikram je v okviru projekta Chandrayaan-3 na Luninem južnem polu pristal pred dobrim tednom. Njegova glavna naloga je iskanje vode v kakršni koli obliki, a je v tleh pred dnevi odkril žveplo.
Fotografija: Zdaj bo poskušal najti še vodik. FOTO: Isro Via Reuters
Odpri galerijo
Zdaj bo poskušal najti še vodik. FOTO: Isro Via Reuters

Teden dni po pristanku na južnem polu Lune je indijsko lunarno vozilo Vikram že odkrilo nekaj neverjetnega. S posebnimi instrumenti je namreč pod površjem odkril sledi žvepla. Cilj misije, ki so jo poimenovali Chandrayaan-3, je pod površjem poiskati vodo, natančneje led, a tudi najdba žvepla je presenetila vse.

Rover Vikram tla preiskuje z instrumentom za lasersko spektroskopijo, ki v skale in kamne usmerja visokoenergijske pulze ter z njihovo pomočjo odkriva, iz česa so sestavljeni.

Tudi za astronavte

Brez tega instrumenta najdba ne bi bila mogoča, so v izjavi za medije dejali člani indijske organizacije za raziskovanje vesolja. Prve analize so razkrile, da so v tleh našega edinega naravnega satelita še drugi elementi, denimo aluminij, kalcij, železo, krom, titan, silikon in kisik, dva od njih, kisik in žveplo, pa sta gradnika vsega nam znanega življenja. Tretji je vodik, ki ga Vikram zdaj pospešeno išče. To ne pomeni, da je rover zaradi revolucionarne najdbe opustil iskanje vode v kakršni koli obliki. Voda je namreč bistvenega pomena, da bi nekega dne ljudje lahko tam gori živeli.

Pomembna je tudi za astronavte, ki bi v prihodnje pristajali na Luni, bodisi da bi jo raziskovali bodisi da bi bil to zgolj vmesni cilj na daljši poti, denimo proti Marsu. Slednje že dlje načrtuje Elon Musk, ki je že dejal, da je pri potovanju človeka na rdeči planet postanek na Luni ključen, saj bi si tam astronavti lahko odpočili, dotočili gorivo, si naredili druge zaloge ter nato nadaljevali dolgo pot do cilja. Vode ne bi uporabljali le za uživanje, kar bi pomenilo, da je ne bi bilo treba prinašati z Zemlje, iz nje bi lahko s posebnimi tehnologijami ustvarili tudi kisik in pogonsko gorivo za rakete.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije