Ni človekovih pravic za slonico Happy: trdijo, da je sama in nesrečna
Happy ni človek, zato zanjo ne more veljati človekova pravica, ki ji omogoča izpust iz nezakonitega ujetništva. Slonica bo tako še naprej živela v živalskem vrtu v Bronxu, v isti ogradi, za katero je sicer skupina Nonhuman Rights Project (NPR) trdila, da žival zadržuje v okrutnih razmerah.
Svoboda ji ne pripada
Skupina se za danes 51-letno Happy bori že štiri leta. Vztrajajo, da so slonico prikrajšali za temeljne pravice, saj živi v ogradi, veliki le 0,4 hektarja, in sama, zaradi kognitivnih sposobnosti, ki jih dokazuje iz dneva v dan, pa bi si zaslužila svobodo, bivanje v prostranem rezervatu oziroma človekove pravice, ki jo varujejo pred življenjem v ujetništvu.
A niti newyorško sodišče, še zadnje upanje NPR, ni podprlo zagovornikov izpustitve. Pet sodnikov od sedmih je namreč slonici zanikalo človekove pravice, saj kljub inteligenci, ki jo Happy nedvomno izkazuje, še vedno ni človek, zatorej ji pravice, za katere se poteguje skupina, ne pripadajo. Si pa vsekakor zasluži dostojno oskrbo in nego, ki ju v živalskem vrtu v Bronxu, kot tam zatrjujejo, zgledno zagotavljajo.
Izolirana je zato, da je varna.
Osvoboditev slonice bi lahko povsem omajala veljavno zakonodajo in sprožila plaz peticij, ki bi zahtevale podrobno obravnavo še za druge živali v živalskem vrtu, morda tudi domače živali, živino ...
Pri NRP so seveda razočarani, saj poraz ne le da prinaša izgubo za Happy, ampak je tudi teptanje vrednot in pravičnih načel. Skupina se bo še naprej borila za slonico, ki se je v ZDA preselila s Tajske, najprej v živalski vrt na Florido, nato pa v newyorški Bronx, kjer je skupaj z drugimi sloni izvajala tudi trike za občinstvo.
51 let je stara Happy.
Dva od slonov sta v nasilnem izpadu leta 2002 usodno poškodovala tretjega, zato so Happy izolirali v ločeno ogrado. A ni povsem sama, zatrjujejo v živalskem vrtu, v sosednji ogradi je druga slonica, Patty, s katero sta vsak dan v stiku in se lahko tudi dotikata.