VELIKA NOČ

Od čaščenja boginje pomladi do vstajenja

Čaščenje Eastre, boginje pomladi in plodnosti, je bilo tako pomemben del anglosaške kulture, da so vztrajali pri tem, da kristjani sprejmejo njeno ime in praznik Kristusovega vstajenja poimenujejo po njej.
Fotografija: Boginja pomladi naj bi bila zmagovalka nad (zimsko) temo in smrtjo ter znanilka novega rojstva. Foto Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Boginja pomladi naj bi bila zmagovalka nad (zimsko) temo in smrtjo ter znanilka novega rojstva. Foto Guliver/Thinkstock

Je praznovanje velike noči res smiselno le, če veruješ, da je Jezus Kristus vstal, kot je to pred leti dejal ljubljanski nadškof Stanislav Zore med pridigo v vstajenski maši, sicer pa je velika noč izpraznjena vse svoje vsebine? Prazničnih pomladnih dni se gotovo veselijo tudi tisti, ki niso tako prepričani o posmrtnem življenju. V davnih časih so se Anglosasi tako poklonili boginji plodnosti in pomladi, imenovani Eastra. Ko so njeni častilci sprejeli krščanstvo, sta se ta praznika prekrila in po Jakobu Grimmu naj bi bilo čaščenje te boginje tako pomemben del njihove kulture, da so vztrajali pri tem, da kristjani sprejmejo njeno ime in praznik Kristusovega vstajenja poimenujejo po njej. V nemščini se namreč velika noč imenuje ostern, v angleščini pa easter.

Katoliški gorečneži na Filipinih si na veliki petek bičajo svoje hrbte, skrajneži pa se dajo celo za nekaj minut pribiti na križ. Foto Reuters
Katoliški gorečneži na Filipinih si na veliki petek bičajo svoje hrbte, skrajneži pa se dajo celo za nekaj minut pribiti na križ. Foto Reuters

Legenda pravi, da je boginja Eastra (ponekod Oestre, Ostara ali Eostre) med sprehodom po gozdu našla ptico z zlomljenim krilom. Ker je vedela, da je ne more ozdraviti, jo je spremenila v zajca, da bi lahko ohranila sposobnost hitrega gibanja. A ji ni povsem uspelo, saj je ta zajec še kar naprej nesel jajca. Iz hvaležnosti je iznesel sveto jajce, ki ga je okrasil in podaril Eastri. Ta je bila njegovega daru tako vesela, da je svoje zadovoljstvo želela deliti z vsem svetom. Od tod naprej naj bi zajec in jajca razveseljevali ves svet.

Zajčki in datumi

Ljudje pa niso obdržali le njenega imena, ampak so z obredi, ki so jih njeni častilci uporabljali, proslavljali in pozdravljali pomlad, preporod in nov začetek ter se klanjali svetlobi, veselju in rasti v obdobju spomladanskega enakonočja, ko zavladata enakomerno razmerje in ravnovesje med svetlobo in temo. Ekvinokcij je bil namreč pravi praznik Eastre, medtem ko se velika noč praviloma praznuje prvo nedeljo po prvi spomladanski polni luni.

Med svetim tednom so procesije s križi v Španiji nekaj vsakdanjega. Foto AP
Med svetim tednom so procesije s križi v Španiji nekaj vsakdanjega. Foto AP

Ker Cerkev ni vedno sledila astronomskim odkritjem, so bila nekajkrat tudi odstopanja. Pravoslavna velika noč sledi Metonovemu koledarju oziroma ciklusu in je tako običajno teden dni pozneje, včasih pa celo na isti dan. Zajčki naj bi bili hkrati nočne živali in povezani z luno, zaradi česar so jih ohranili kot spremljevalce tako velike noči kot Eastre. Veliko ljudi meni, da so pač ljubke (poganske) živali, ki pa s Kristusovim vstajenjem nimajo nič skupnega. A v Nemčiji so o njih pisali že leta 1500, saj naj bi (kot drugi podobni dobri možje) pred vrati domov puščali košare, polne dobrot (in seveda živopisnih jajc) za otroke.

Različni pomeni jajca

Kristjani verjamejo, da je Jezus tretji dan po križanju vstal iz groba. Tedaj naj bi se Marija Magdalena odpravila k rimskemu cesarju, s seboj pa je v dlani nesla jajce rdeče barve. To naj bi bil simbol Kristusove prelite krvi, ko se je daroval za odrešenje vsega sveta. Ko je cesarju sporočila, da je Jezus vstal, je jajce postalo tudi simbol novega življenja.

Zajčki so poganski, pirhi krščanski, cvetje pa pomladno. Foto Guliver/Thinkstock
Zajčki so poganski, pirhi krščanski, cvetje pa pomladno. Foto Guliver/Thinkstock

Ko je Kristus krvavel, naj bi po legendi iz krvi, ki je padla na zemljo, zraslo cvetje in tako smo spet pri pomladi in preporodu. Tudi Eastra je bila upodobljena z narcisami in poljskim cvetjem, medtem ko so si krščanski verniki izbrali belo lilijo, saj je ta simbol čistosti in upanja.

Danes poznamo čokoladna jajca, ki so postala precejšen del praznovanja velike noči. Jajčna lupina naj bi po mnogih prepričanjih in legendah predstavljala vse, kar nas obdaja (torej tako vesolje kot druge ljudi), rumenjak boga sonca, beljak boginjo luno oziroma noč, ponekod pa zrak. Veliko starodavnih ljudstev je namreč verjelo, da se je iz jajca razvil svet, med drugim Feničani, Egipčani, Hindujci in Perzijci.

Izmenjavo in darovanje jajc so poznali že stari Grki, medtem ko je včasih in ponekod to lahko pomenilo izraz ljubezni med zaljubljencema. Poleg barvanja v rdečo barvo zaradi Kristusove krvi in okraševanja svetega jajca, kot je to storil zajec za boginjo Eastro, so jih v 13. stoletju začeli krasiti vsi – tudi zato, da so dejansko spominjala na darila. Če vas skrbi, kaj bo jajce, ki ga boste nekomu podarili, pomenilo, naj vam povemo, da je rdeča seveda simbol krvi, bela čistosti, rumena veselja, oranžna upanja in zelena rasti.

Kaj pa naša Vesna?

Tudi druge kulture poznajo vzporedne spomladanske boginje, ki jih je cel kup. Seveda ne smemo pozabiti na našo Vesno, slovansko boginjo spomladi in plodnosti. Pogosto se najde v paru z zimsko boginjo Morano, ki je znana tudi kot boginja smrti in teme. Vesna je bila zato vedno čaščena zaradi premagovanja smrti in zime. Njeno bitko z Morano so pogosto upodabljali v spomladanskih ritualih tako, da so zažgali kip Morane. Zdi se, da Vesnino ime označuje vrnitev svetlobe – tako kot je Eastra po obdobju zimske teme svetu vrnila svetlobo.

Boginja pomladi naj bi bila zmagovalka nad (zimsko) temo in smrtjo ter znanilka novega rojstva. Foto Guliver/Thinkstock
Boginja pomladi naj bi bila zmagovalka nad (zimsko) temo in smrtjo ter znanilka novega rojstva. Foto Guliver/Thinkstock

Kljub temu na našem koncu nima veliko skupnega z veliko nočjo, čeprav je boginja pomladi. V starih časih naj bi jo častile predvsem mlade ženske, ki so se ji zaobljubljale in ji darovale darove. Zanjo so se oblačile v bela oblačila in si na glavo povezale venčke iz cvetja, ki so jih same spletle. Pele so in plesale, da pa bi bilo deževje bolj obilno in do zemlje prijazno, so jih menda polivali z vodo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije