BOLEZEN

Odvrgli na tone mandarin: zaradi bolezni manjši pridelek

Trgatev mandarin v dolini Neretve je letos zaradi bolezni dreves manjša za 20–30 odstotkov.
Fotografija: Mandarine na tržnici, Koseze, 6-11-2023 FOTO: Črt Piksi
Odpri galerijo
Mandarine na tržnici, Koseze, 6-11-2023 FOTO: Črt Piksi

Kmetje prinašajo tone gnilega sadja iz Neretve v kompostarno komunalnega podjetja Metković. Tam je skoraj 4000 ton okuženih plodov prekritih z zemljo. »Za letos smo pričakovali, da bo ta števila 3,7 tone, a je več, je povedal direktor Čistoće Metković Tomislav Jakić.

Uničevanje bolnih mandarin je eden od ukrepov za preprečevanje širjenja sredozemske sadne muhe, ki se razvija v okuženih plodovih.

Odstranjevanje okuženih plodov je ključen ukrep, ki sta ga predpisala Ministrstvo za kmetijstvo in HAPIH, saj so prav ti plodovi vir okužbe. Enako poudarjajo na Inštitutu za jadranske kulture, pišejo hrvaški mediji.

»Vse odpadle mandarine in tiste na vejah moramo pobrati in uničiti. Lastniki posesti lahko okužene plodove zaprejo v vreče za nekaj dni, da ličinke poginejo,« pojasnjuje Filipa Burul, doktorska študentka Inštituta za jadranske kulture v Splitu.

Poleg tega ukrepa je HAPIH letos v dolino Neretve spustil 448 milijonov sterilnih sredozemskih muh, da bi zmanjšali njihovo populacijo.

Kako deluje okužba s sadno muho?

»Muha odlaga jajčeca pod lupino ploda, iz katerih se razvijejo ličinke. Nato v plodu opazimo črve, ki so pravzaprav ličinke. Po nekaj dneh zaključijo svoj življenjski cikel, zapustijo plod in se spremenijo v nove muhe,« je razložila razloži Burul.

Ministrstvo za kmetijstvo načrtuje sestanek s pridelovalci iz doline Neretve, saj se še nikoli prej niso soočili s tako dramatičnimi razmerami.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije