NAPETO

Po eksploziji na Kosovu Srbijo obtožujejo terorizma, policija okrepila varnostne ukrepe

Eksplozija je odjeknila blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova.
Fotografija: Eksplozija na Kosovu. FOTO: Valdrin Xhemaj Reuters
Odpri galerijo
Eksplozija na Kosovu. FOTO: Valdrin Xhemaj Reuters

V petkovi eksploziji na severu Kosova je bil poškodovan kanal, ki dovaja vodo dvema za energetsko oskrbo države ključnima termoelektrarnama. Kosovski premier Albin Kurti je prepričan, da za incidentom stoji Srbija, ki jo je obtožil terorističnega dejanja. Beograd je obtožbe zavrnil kot neutemeljene in incident obsodil.

Eksplozija blizu Zubin Potoka

Eksplozija je odjeknila blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova, pri čemer je bil poškodovan kanal, ki dovaja vodo sistemom za hlajenje dveh termoelektrarn. Ti proizvajata večino električne energije za državo. Vzrok eksplozije še ni znan.

Kosovski premier Albin Kurti je na novinarski konferenci opozoril, da bi lahko, če škoda ne bo odpravljena, del Kosova ostal brez elektrike. Zaenkrat je oskrba z elektriko nemotena, saj so našli začasno rešitev, je sporočila kosovska ministrica za gospodarstvo Artane Rizvanolli.

Fotografije s prizorišča prikazujejo puščanje vode z ene strani kanala, ki vodi proti Prištini, kjer oskrbuje tudi pitno vodo.

Kosovska policija okrepila varnostne ukrepe

Svet za nacionalno varnost, ki mu predseduje premier Kurti, je sprejel dodatne ukrepe za zaščito kritične infrastrukture, kot so mostovi, transformatorske postaje in kanali. Kosovska policija je v kraju Zubin Potok začela preiskave, medtem ko je prisotnost policije okrepljena tudi v kraju Zvečan.

Kurti je incident označil za »kriminalen in terorističen napad na kritično infrastrukturo«, ki ga po njegovem mnenju vodijo tolpe pod nadzorom Srbije.

Odzivi Beograda in mednarodne skupnosti

Srbski zunanji minister Marko Đurić je obtožbe zavrnil kot neutemeljene in opozoril, da lahko incident ogrozi že tako krhko stabilnost regije. »Tovrstna uničevalna dejanja so nesprejemljiva,« je sporočil na omrežju X in incident označil za »sabotažo«.

Poškodovanje kanala je obsodila tudi Srbska lista, stranka Srbov na Kosovu, ki je pozvala k preiskavi pod okriljem Nata in misije EU.

ZDA so dogodek označile za »napad na kritično infrastrukturo Kosova«. Ameriško veleposlaništvo v Prištini je izrazilo podporo kosovski vladi pri iskanju odgovornih za incident.

Povezave z drugimi incidenti niso potrjene

Kosovska policija je pred tem v petek napovedala okrepljene varnostne ukrepe po dveh napadih z granatami na policijsko postajo in občinsko poslopje na severu Kosova. Ni znano, ali so incidenti povezani z eksplozijo kanala.

Napetosti med Kosovom in Srbijo ostajajo

Napetosti med Kosovom, kjer večino prebivalstva sestavljajo Albanci, in Srbijo trajajo že od vojne v 90. letih. Kosovo je leta 2008 razglasilo neodvisnost, ki jo Srbija zavrača. V zadnjih mesecih je vlada Albina Kurtija poskušala ustaviti delovanje vzporednih struktur na severu Kosova, kjer živijo večinoma Srbi, kar še dodatno poglablja konflikte.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije