Prepoved za mularijo?
Avstralska vlada pripravlja zakonodajo o prepovedi dostopa otrok in mladostnikov, mlajših od 16 let, do družbenih omrežij, s katero želijo po besedah premierja Anthonyja Albaneseja podpreti vzgojna prizadevanja staršev. Nalogo preverjanja najnižje starosti uporabnikov naj bi dodelili tehnoloških podjetjem in spletnim platformam, in ne staršem. Za kršitve za uporabnike niso predvidene kazni, lahko pa bi doletele podjetja.
»Želim, da se starši in drugi družinski člani zavedajo, da jih vlada podpira pri njihovih vzgojnih prizadevanjih,« je izjavil Albanese. »Želimo jim omogočiti, da bodo lahko rekli otrokom, žal mi je, toda tega ti ne smem dovoliti,« je pojasnil voditelj levosredinske laburistične stranke. Predlog zakonodaje ne predvideva izjem glede starostne omejitve niti v primeru, če starši podajo dovoljenje, poroča britanski BBC.
16 let naj bi bila starostna omejitev.
Zakonodaja
O predlagani zakonodaji bodo razpravljali na vladi in jo predstavili voditeljem zveznih držav in teritorijev. Po napovedih bodo do konca meseca začeli parlamentarno obravnavo. Spremembe je avstralski premier napovedal že septembra, ko je negativno ocenil vpliv omrežij, kot so facebook, instagram in tiktok, na otroke. »Družbeni mediji škodujejo našim otrokom, in temu bom naredil konec,« je tedaj zatrdil Albanese.
Meta, starševsko podjetje facebooka in instagrama, je že napovedala, da bo spoštovala starostne omejitve, ki jih bo uvedla vlada, je pa direktorica za varnost v podjetju Antigone Davis menila, da bi morali pred sprejemom zakonodajo natančno proučiti način njene implementacije.
Zakonodaja za tehnološka podjetja in spletne platforme predvideva enoletno prehodno obdobje pri uvedbi sprememb. Kako se bo izvajala v praksi, še ni jasno. Kljub nekaterim kritikam, da so vladni načrti za določitev najnižje starostne meje nepremišljeni, pobudo podpira tudi avstralska opozicija.