Pridržali moška, ki naj bi vohunila za Kitajce
Veliko Britanijo pretresa primer domnevnega vohunjenja za Kitajsko, potem ko so pri policiji potrdili, da so že marca aretirali dve osebi zaradi suma izdajanja državnih skrivnosti. Ena od njiju naj bi bila zaposlena v parlamentu.
Britanska policija je konec tedna potrdila, da je marca pridržala moška, ki ju sumijo kršitev zakona o državnih skrivnostih in so ju v zameno za plačilo varščine izpustili na prostost do oktobra. Enega so pridržali v okrožju Oxfordshire, drugega pa v Edinburgu. Izvedli so tudi več racij, med drugim v Londonu. Časnik Sunday Times je poročal, da je bil eden od moških, star med 20 in 30 let, raziskovalec v britanskem parlamentu, domnevno je bil povezan s konservativci. Vir pa je za britanski BBC dejal, da je sodeloval na področju zunanjih zadev.
Osumljeni raziskovalec naj bi imel dostop do varnostnega ministra in predsednice parlamentarnega odbora za zunanje zadeve.
V Pekingu so vse očitke zavrnili
Osumljeni raziskovalec naj bi imel dostop do varnostnega ministra Toma Tugendhata in predsednice parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Alicie Kearns. Če bi to dokazali, bi šlo za eno najhujših varnostnih kršitev, ki vključuje drugo državo, v parlamentu Združenega kraljestva.
Britanska vlada se zaradi primera spopada z vse glasnejšimi pozivi k strožjemu ukrepanju proti Pekingu. Višji predstavniki konservativcev so pozvali, da se Kitajsko označi kot grožnjo, to pa podpirajo tudi nekateri predstavniki vlade.
Premier Rishi Sunak je sicer izrazil zaskrbljenost zaradi domnevnega kitajskega vmešavanja in ocenil, da je nujen odprt pogovor s Kitajsko. Ob robu vrha G20 v New Delhiju je kitajskemu kolegu Liju Qiangu izrazil resno zaskrbljenost zaradi vmešavanja v britansko demokracijo.
V Pekingu so vse očitke zavrnili. »Ta tako imenovana trditev, da Kitajska vohuni za Združenim kraljestvom, je popolna izmišljotina,« je dejala govorka kitajskega zunanjega ministrstva. Pozvala je London, naj neha širiti dezinformacije.