Vučić razglasil veliko zmago, opozicija ostro: To je kraja brez primere
Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji je po zadnjih delnih rezultatih, ki jih je danes objavila volilna komisija, zmagala vladajoča Srbska napredna stranka s 46,9 odstotka glasov. SNS, ki jo je do nedavnega vodil predsednik Aleksander Vučić, bo glede na dosedanje izide imela več kot 125 poslanskih sedežev, s tem pa parlamentarno večino.
Kaj kažejo rezultati javnomnenjske raziskave?
Državna volilna komisija je delne rezultate objavila na podlagi preštetih glasov s 7816 volilnih mest od skupno 8273.
Vodilna opozicijska koalicija, zbrana na listi Srbija proti nasilju, je po dosedanjih podatkih volilne komisije osvojila 23,31 odstotka glasov.
Lista, zbrana okoli Socialistične stranke Srbije (SPS) Ivice Dačića, dosedanjega koalicijskega partnerja v vladi, je prejela 6,6 odstotka glasov.
Triodstotni parlamentarni prag bosta glede na trenutne rezultate prestopili tudi lista stranke Nada s 5,01 odstotka glasov in lista Mi - glas ljudstva, katere nosilec je zdravnik Branimir Nestorović, s 4,67 odstotka glasov.
Nestorović velja za eno od večjih presenečenj teh volitev. Med drugim je znan po tem, da je med pandemijo covida-19 izjavil, da gre za najbolj smešen virus človeštva.
V parlament bo po dosedanjih rezultatih prišlo tudi pet manjšinskih list.
Komu bo pripadla oblast v Beogradu?
V Srbiji so v nedeljo potekale tudi pokrajinske in lokalne volitve, med drugim v Beogradu. Stranka SNS je glede na ocene agencije za javnomnenjske raziskave Ipsos ter Centra za svobodne volitve in demokracijo (Cesid) zmagala tudi na volitvah v beograjsko skupščino. Osvojila naj bi 38,7 odstotka glasov oz. 48 sedežev v skupščini od 110, medtem ko jih je Srbija proti nasilju glede na ocene osvojila 34,6 odstotka, kar pomeni 43 sedežev v skupščini.
Volitve niso minile brez incidentov
Opazovalna mreža organizacije Crta je poročala o vrsti nepravilnosti, od kupovanja glasov do fantomskih volivcev, pa tudi o fizičnem nasilju nad njihovimi opazovalci.
Programski direktor Crte Reša Nedeljkov je na novinarski konferenci poudaril, da so prejeli izrazito veliko prijav. Volivci so jim sporočali, da jih ni bilo na volilnem seznamu, čeprav bi morali biti, ali pa so hoteli glasovati in ugotovili, da je nekdo že glasoval v njihovem imenu. Za veliko razburjenje je poskrbelo tudi poročanje nekaterih medijev o dovažanju volivcev iz Republike Srbske, entitete Bosne in Hercegovine, v Beograd, za kar po ocenah pravnih strokovnjakov ni nobene pravne podlage.
Volilna komisija po drugi strani ni poročala o večjih nepravilnostih. Ničesar spornega ni ugotovila niti v dovažanju volivcev iz Republike Srbske na volišča v Beogradu, današnji volilni dan pa je označila za bolj regularnega od volilnega dneva na lanskih volitvah. Srbska premierka Ana Brnabić je vse navedbe opazovalcev, opozicije in medijev o nepravilnostih medtem zavrnila kot brutalne laži in neumnosti.
Predstavniki liste Srbija proti nasilju so že zahtevali razveljavitev volitev v Beogradu in pozvali državljane k protestom pred mestno skupščino in sedežem državne volilne komisije zaradi domnevnih prevar na volitvah.
Nada je glede na ocene prejela šest odstotkov glasov oz. sedem mandatov, Mi – glas ljudstva Branimirja Nestorovića 5,2 odstotka, SPS pa 4,8, kar pomeni, da bi vsaki pripadlo po šest sedežev v skupščini.
Vučić je ponoči po poročanju srbske javne radiotelevizije RTS sporočil, da je to, komu bo pripadla oblast v Beogradu, odvisno od tega, s kom bo želel sodelovati Nestorović.
Prejšnje parlamentarne volitve v Srbiji, tudi takrat predčasne, so bile aprila lani. SNS je dobila 120 od 250 poslanskih sedežev, Dačićevi socialisti pa 32. V beograjski skupščini je SNS osvojila 48 sedežev od 110.