Putin na pogovore z Bidnom, uradniki obveščevalnih služb: Ruska invazija se začne v sredo
Seznam držav, ki iz bojazni pred rusko invazijo na Ukrajino pozivajo svoje državljane k odhodu iz Ukrajine, je vse daljši. Pozivu ZDA, Velike Britanije, Latvije, Estonije in Nizozemske, naj njihovi državljani čim prej zapustijo Ukrajino, sta se danes pridružili tudi Avstralija in Nova Zelandija.
Tako avstralska kot novozelandska vlada sta svoje državljane danes pozvali, naj zapustijo državo, dokler so še na voljo komercialni leti. Avstralski premier Scott Morrison je dejal, da so razmere v Ukrajini »zelo resne«. »Če bo tam prišlo do konflikta, bodo razmere zelo negotove. /.../ Že nekaj časa je jasno sporočilo, da bi si Avstralci v Ukrajini morali prizadevati za izhod iz države,« je dejal.
Sredi stopnjevanja napetosti in bojazni pred rusko invazijo na Ukrajino se bosta danes po napovedih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom po telefonu ločeno pogovarjala predsednika ZDA in Francije, Joe Biden in Emmanuel Macron. ZDA so v petek pozvale svoje državljane v Ukrajini, naj državo zapustijo v naslednjih 24 do 48 urah. Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je v petek posvaril, da bi lahko Rusija napadla Ukrajino še pred koncem zimskih olimpijskih iger v Pekingu.
Nemški časnik Spiegel medtem navaja, da sta ameriška tajna služba CIA in Pentagon prejeli informacije o izjemno podrobnem načrtu invazije, ki je predvidena za sredo, 16. februarja. Obtožbe sovpadajo s Sullivanovo izjavo, da bo Rusija napadla pred koncem zimskih olimpijskih iger. Invazija bi se lahko začela z bombardiranjem iz zraka, kar bi otežilo odhode in ogrozilo civiliste, je opozorila Bela hiša.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je danes v telefonskem pogovoru ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu dejal, da diplomatska pot k preprečitvi konflikta v Ukrajini ostaja odprta, vendar mora Moskva zmanjšati pritisk in »začeti pogovore v dobri veri«.
Z ruskega zunanjega ministrstva pa so po pogovoru sporočili, da je Lavrov obtožil ZDA netenja konflikta v Ukrajini. »Propagandna kampanja ZDA in njenih zaveznikov v zvezi z 'rusko agresijo' proti Ukrajini sledi provokativnim ciljem,« je dejal. Izrazil naj bi prepričanje, da se Kijev »spodbuja k sabotaži dogovorov iz Minska in škodljivim poskusom vojaške rešitve problemov v Donbasu«, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Moskva vedno znova očita Kijevu, da ne izpolnjuje svojih obveznosti iz mirovnega načrta, ki je bil sklenjen leta 2015 v beloruskem Minsku glede omenjene proruske regije na vzhodu Ukrajine.
Rusija je v zadnjem času ob meji z Ukrajino namestila več kot 100.000 svojih vojakov, v Črnem morju pa začela obsežne vojaške vaje. ZDA so v petek opozorile, da bi Rusija lahko v nekaj dneh napadla Ukrajino, in pozvale ameriške državljane, naj takoj zapustijo to državo. Temu zgledu so sledile tudi nekatere druge države, med drugim Nemčija, Belgija, Španija in Italija, del svojega diplomatskega osebja je iz Ukrajine umaknila tudi Rusija.
Slovenija pozorno spremlja dogajanje
Naj odidejo iz Ukrajine, dokler so še na voljo komercialna sredstva, so sredi stopnjevanja napetosti in bojazni pred rusko invazijo na Ukrajino svojim državljanom priporočile tudi britanske oblasti. Pozivu so nato v petek sledile še Latvija in Estonija ter Nizozemska.
Slovenija za zdaj še ni sprejela odločitve o pozivu slovenskim državljanom k umiku iz Ukrajine. Kot je za 24ur v petek dejal vodja konzularnega sektorja na MZZ Andrej Šter, Slovenija razmere pozorno spremlja in je neprestano v stiku s slovenskim veleposlaništvom v Kijevu. Slovenija sicer zaradi nepredvidljivosti situacije odsvetuje potovanja na obmejna območja z Belorusijo in Rusko federacijo.