Velike razlike v plačah: Slovenija vodi, sledi Hrvaška, na tretjem mestu presenečenje
Podatke o povprečni plači politiki pogosto uporabljajo, ko govorijo o svojih uspehih ali neuspehih svojih predhodnikov. V državah na Balkanu se s temi številkami licitira predvsem v času volilnih kampanj.
Prednjačita Slovenija in Hrvaška s povprečnimi plačami nad tisoč evrov, zaposleni v Albaniji in na Kosovu pa v povprečju še vedno prejemajo manj kot 500 evrov.
Kakšne so povprečne plače v regiji?
- Slovenija: 1.480 evrov
- Hrvaška: 1.029 evrov
- Črna gora: 721 evrov
- Srbija: 668 evrov
- Bosna in Hercegovina: 602 evra
- Severna Makedonija: 537 evrov
- Albanija: 437 evrov
- Kosovo: 432 evrov
Kdo zasluži največ?
Podatek o povprečnih plačah ni idealen kazalnik življenja v državi, saj je pogosto le manjšina z visokimi plačami. Vse je odvisno od dejavnosti, tako je na primer, če delate z usnjem na Hrvaškem, vaša plača okoli 640 evrov, le malo več od povprečne plače v BiH, ki znaša 602 evra. Če pa se na Hrvaškem ukvarjate s proizvodnjo pijač, je vaša povprečna mesečna plača 2070 evrov, kar je mistična številka, ki jo v Srbiji omenjajo za plače programerjev s srednjo stopnjo izkušenj. Na Kosovu so najvišje plače v oskrbi z električno energijo, plinom, paro in klimatizacijo, 949 evrov, ter v informacijah in komunikacijah, 757 evrov.
Čeprav se zaslužki precej razlikujejo, nekateri trendi ostajajo skupni regiji. Največ denarja se zasluži v prestolnicah. Tako povprečna zagrebška plača znaša 1187 evrov, kar je za 15,38 odstotka več od državnega povprečja. V Beogradu je povprečna plača 851 evrov, kar je celo za 27,37 odstotka več od povprečne plače v Srbiji.
Najnižje povprečne plače na Kosovu so v dejavnosti nastanitve in prehrane, in sicer 281 evrov. Če v Srbiji predelujete les, je vaša povprečna neto plača 392 evrov. Če ustvarite kodo, ki ustvari virtualni lik, ki obdeluje les v videoigri (računalniško programiranje), je vaša povprečna plača 2186 evrov, poroča espreso.co.rs.