DRZNI RIBIČ

Ribič Darko ujel Nasino skrivnostno napravo in zahteval odškodnino

V mreži hrvaškega ribiča iz Podgore pri Makarski se je v sredo zvečer našla neznana naprava, za katero se je izkazalo, da pripada Nasi. 
Fotografija: FOTO: Tomi Lombar, Delo
Odpri galerijo
FOTO: Tomi Lombar, Delo

Ribič Darko Kunac Bigava je najmanj 100 kilogramov težko napravo vrnil ameriškim raziskovalcem, potem ko so plačali nadomestilo za uničeno ribiško opremo. Nedaleč od otoka Mljeta v južni Dalmaciji je v sredo zvečer v svoji mreži našel neznano napravo. Skupaj z dvema članoma posadke je težko napravo s 140 metrov globine komaj spravil na ribiško ladjo, je povedal za Slobodno Dalmacijo.

Potem ko so fotografije neznane naprave objavili na spletnih družbenih omrežjih, je 50-letnega Darka poklicala hrvaška obalna straža. Obvestili so ga, da gre za napravo, ki pripada ameriški vojaški raziskovalni ladji USNS Bruce Heezen, in zahtevali, da jo vrne lastnikom. Ribič je odgovoril, da naprave ne bo vrnil in jo bo raje znova vrgel v morje, če ne bo dobil odškodnine za uničeno ribiško opremo. Za splitski časnik je potrdil, da se je medtem dogovoril z Američani, ki so za najdeno napravo plačali, kolikor je zahteval, to je 20.000 kun (2700 evrov). Kot je še dejal, je tudi sam pomislil, da je naprava z ameriške ladje, ki jo je opazil med ribarjenjem.

Na hrvaškem ministrstvu za obrambo so potrdili, da je imela ameriška ladja ustrezna dovoljenja za testiranje opreme in naprav za raziskave v hrvaških vodah. Na ameriški raziskovalni ladji sta bila tudi dva častnika hrvaške vojaške mornarice. Hrvaški portal morski.hr je objavil, da so dobili dokument, ki kaže, da je naprava prispela na Hrvaško novembra lani iz ameriške vesoljske agencije Nasa. Naprava je bila namenjena v pomorsko taktično-poveljniško središče.

Ameriška posadka raziskovalne ladje za medije ni želela komentirati dogodka in pojasniti, za kakšno napravo gre. Neimenovani hrvaški vojaški strokovnjak je za portal dejal, da gre najbrž za seizmični senzor, ki je namenjen predvsem podmorski komunikaciji, a ga je možno uporabiti tudi za merjenje drsenja morskega dna.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije