Rožnata sreča za 28 milijonov
Zanimanje za diamante med najpremožnejšimi ne jenja, nedavno je novega lastnika dobil še en lepotec, in sicer največji rožnati diamant v obliki hruške doslej. Iztržil je 28 milijonov evrov, kar je sicer rahlo razočaranje, saj so nekateri v duhu rekordov v zadnjem obdobju pričakovali kakšen milijon več, a znesek je kljub temu osupljiv.
Pristno rožnati diamanti so zelo redki.
Vdelan v prstan
Fortune Pink je vdelan v prstan, ponosno pa so ga ponudili v Ženevi. Tehta 18,18 karata in se vsekakor uvršča med prodajne uspešnice avkcijske hiše Christie's; no, rekorda hiše ni presegel, tega ima še vedno Pink Legacy, ki je 2018. z 18,96 karata iztržil skoraj 50 milijonov in je tako postal njihov najdražji diamant, obenem pa je postavil mejnik za ceno karata v kategoriji rožnatih diamantov in se vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov.
Prav rožnati diamanti so zadnje čase izjemno cenjeni in iskani, spomnimo, minuli mesec so pri dražbeni hiši Sotheby's za kar 59 milijonov (pričakovali so trikrat manj, okoli 20) prodali 11,15-karatni rožnati diamant Williamson Pink Star, ki je postavil tudi absolutni rekord pri ceni za karat diamanta, prodanega na dražbi, dobrih pet milijonov; z rekordnim dosežkom se je dotlej hvalil modri diamant, ki je 2015. iztržil dobre štiri milijone za karat.
170 karatov ima Lulo Rose.
Rožnati diamanti so predvsem zaradi izrazito rožnatega odtenka zelo iskani, saj so zelo redki; med vsemi diamanti namreč le trije odstotki veljajo za barvne, med temi pa jih je manj kot pet odstotkov pristno rožnatih. Fortune Pink so izkopali v rudniku v Braziliji pred več kot 15 leti, julija pa so navdušili v Angoli, kjer so izkopali verjetno največji rožnati diamant zadnjih 300 let, 170-karatni dragulj, imenovan Lulo Rose.
Na prestolu kot najdražji diamant vseh časov še vedno sedi ovalni CRF Pink Star z 59,6 karata, ki so ga 2017. prodali za več kot 70 milijonov evrov.