PODNEBNE SPREMEMBE

Šokantna študija finskih znanstvenikov: poglejte, kaj se dogaja z Arktiko

Študija je upoštevala podatke o arktični klimi za zadnja štiri desetletja.
Fotografija: Longyearbyen ima okoli 2100 stalnih prebivalcev. FOTO: Globalna semenska banka, Riccardo Gangale
Odpri galerijo
Longyearbyen ima okoli 2100 stalnih prebivalcev. FOTO: Globalna semenska banka, Riccardo Gangale

Globalno segrevanje je na Arktiko vplivalo bolj, kot se je doslej domnevalo, so povedali finski znanstveniki. Po najnovejši študiji Finskega meteorološkega instituta v Helsinkih se je Arktika segrevala skoraj štirikrat hitreje v primerjavi z globalnim povprečjem v zadnjih 43 letih. Študija je upoštevala podatke od leta 1979 do 2021, in izračunala, da je dejanska stopnja segrevanja na Arktiki približno 1,3 stopinje na desetletje, kar je približno štirikrat hitreje od svetovnega povprečja, približno 0,35 stopinje na desetletje. Finski znanstveniki višje številke pripisujejo močnemu in vztrajnemu segrevanju Arktike in celotnega območja znotraj polarnega kroga. Podatke zbirajo od leta 1979, ko so bili na voljo podrobnejši satelitski posnetki. 

Nekatera območja Arktičnega oceana so se segrevala sedemkrat hitreje kot celotni planet. »Podnebni modeli so doslej precenili učinek tako imenovane polarne ojačitve,« pravi znanstvenik Mika Rantanen.

Prejšnje študije so pokazale, da se Arktika segreva dvakrat hitreje kot druga območja, medtem ko je delovna skupina Arktičnega sveta s sedežem v Tromsøju na Norveškem marca 2021 poročala, da se je povprečna temperatura na Arktiki med letoma 1971 in 2019 povečala za 3,1 stopinje Celzija, kar je približno trikrat več od svetovnega povprečja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij