Biden napovedal nove sankcije in zagrozil Putinu, Rusija je reagirala takoj!
Ameriški predsednik Joe Biden je po izrednem vrhu voditeljev zveze Nato dejal, da bi bilo treba Rusijo zaradi agresije v Ukrajini izključiti iz skupine G20. Obenem je menil, da bi se naslednjega vrha G20, ki bo potekal jeseni v Indoneziji, morala udeležiti Ukrajina.
Na vprašanje, ali podpira izključitev Rusije iz skupine G20, je Biden odgovoril: »Moj odgovor je pritrdilen, vendar bo odločitev odvisna od trenutno predsedujoče skupini G20 Indonezije in drugih članic, vključno z rusko zaveznico Kitajsko.«
Rusija je bila po zavzetju ukrajinskega črnomorskega polotoka Krim leta 2014 izključena iz takratne skupine G8 in od takrat se vodilna svetovna gospodarstva srečujejo v formatu G7. Je pa ostala del skupine G20, katere članice so največja svetovna gospodarstva, 19 držav in Evropska unija, ki skupaj predstavljajo 85 odstotkov bruto svetovnega proizvoda. Po vrhu Nata je Biden še poudaril, da bosta vztrajanje pri strogih sankcijah proti Rusiji in ohranjanje enotnosti zahoda odločilna v vojni v Ukrajini. »Nato še nikoli, prav nikoli ni bil tako enoten, kot je danes. Putin je z vdorom v Ukrajino dobil ravno nasprotno od tega, kar je nameraval dobiti.«
Nato namešča štiri nove bojne skupine na vzhodnem krilu
Voditelji članic zveze Nato so danes v Bruslju potrdili namestitev štirih novih bojnih skupin na vzhodnem krilu: na Slovaškem, Madžarskem, v Romuniji in Bolgariji. To je sporočil generalni sekretar Jens Stoltenberg. Ob že obstoječih štirih bojnih skupinah v baltskih državah in na Poljskem bo imel tako Nato osem večnacionalnih bojnih skupin od Baltika do Črnega morja. Slovenija bo v okviru namestitve štirih novih bojnih skupin na Slovaško poslala 200 vojakov, ta odločitev je že sprejeta, gre za sodelovanje z drugimi članicami Nata. To je povedal premier Janez Janša ob prihodu v Bruselj.
Glede uporabe kemičnega orožja
Vladimirja Putina je Biden znova posvaril pred uporabo kemičnega orožja v Ukrajini in dodal, da bo narava odziva Nata odvisna od narave uporabe tovrstnega orožja. V svojem govoru je pred gospodarskimi sankcijami posvaril tudi Kitajsko, če bo ta v vojni v Ukrajini podprla Rusijo. »Kitajska se zaveda, da je njena gospodarska prihodnost veliko tesneje povezana z zahodom kot z Rusijo.«
Ameriški predsednik je prejšnji teden govoril s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom. »Kitajskemu voditelju nisem grozil, sem pa mu jasno povedal, da mora razumeti posledice pomoči Rusiji.«
Odziv Rusije
Rusko zunanje ministrstvo se je odzvalo na današnji vrh Nata. V izjavi, ki jo je izdala ruska tiskovna agencija Ria, je zapisano, da odločitev o nadaljevanju podpore Kijevu kaže, da si zahodno zavezništvo želi nadaljevanje konflikta. Zahod je zaradi svoje odločitve, da oboroži Ukrajino, 'pobral grozno letino', zaradi česar je ukrajinska vlada uporabila silo proti separatističnim enklavam na vzhodu Ukrajine, ki jih podpira Rusija, so sporočili z ministrstva. Rusija je že prej dejala, da se ljudje v separatističnih enklavah soočajo z 'genocidom'.
Hoteli so očrniti Kitajsko?
Sodeč po izjavi kitajskega obrambnega ministrstva, Kitajska zanika kakršno koli prejšnjo informacijo o ruski invaziji na Ukrajino. Obtožbe, da je Kitajska prezrla opozorila ZDA, da bo Rusija napadla Ukrajino, so bile popolnoma napačne in izmišljene, da bi se »izognili odgovornosti in očrnili Kitajsko«, piše The Guardian. Kitajski uradniki so pred tem zanikali poročila, da je Peking prosil Moskvo, naj po zimskih olimpijskih igrah odloži invazijo na Ukrajino.