Teče za ogrožene živali: vse jo boli, a telo želi prignati do skrajnosti
Rekord je že podrla, a vztrajala je, dokler ne doseže še težje dostopnega praga. Avstralka je namreč v 107 dneh pretekla neverjetnih 107 maratonov, z mejnikom, ki ga je dosegla pred dnevi, pa še ni zadovoljna. Zato bo vztrajala do številke 150, napoveduje.
Skrbijo jo ogrožene živali
Erchana Murray-Bartlett, ki jih šteje 32, je svojo tekaško epopejo začela avgusta v Cape Yorku v Queenslandu, v prvih decembrskih dneh pa se je že vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov, kjer je s prestola najvztrajnejše maratonke, ta jih je opravila 106, spodrinila Britanko Kate Jayden.
Erchana načrtuje svoj 150. podvig v Port Melbournu v Victorii, vsekakor pa upa, da je do takrat ne bo ustavila kakšna zdravstvena tegoba. »Bolijo me kolki, stopala, noge in hrbtenica. Tudi psihično sem precej izčrpana, a ne bom odnehala. Želim docela spoznati svoje telo, ugotoviti, kaj vse zmore,« je ob rekordu pojasnila za medije in pristavila, da nikakor ne teče zgolj zavoljo lastnega ega. Z drznim in nadvse napornim podvigom namreč ozavešča o ogroženi avstralski divjini, saj je tamkajšnja izguba biotske raznovrstnosti najhujša na svetu, je zaskrbljena maratonka, ki v teku tekmuje že od študentskih let.
»Skoraj 500 živalskih vrst, ki so doma na avstralskih tleh, je na seznamu ogroženih. Številka se je v zadnjih letih povečala za kar osem odstotkov,« je zaskrbljena 32-letnica, medtem ko neutrudno osvaja vzhodnoavstralsko obalo.
Z izzivom je torej združila dve strasti, šport in skrb za živali, z dobrim rekordom si bo prizadevala spodbijati slabega, pojasnjuje, saj je prepričana, da je izumrtje živalskih vrst okrutna odločitev človeštva, torej jo je mogoče preprečiti. »O tej boleči tematiki je treba ozavestiti politični vrh, oni imajo vajeti v rokah. Le treba jim je pojasniti, kakšen vpliv imajo njihove napačne odločitve,« še sklene Erchana.