Teh 10 zdravil dokazano deluje proti covidu 19
Skupina neodvisnih strokovnjakov je pregledala in analizirala 82 perspektivnih zdravil v zadnjih fazah kliničnega razvoja, za katere je zelo verjetno, da bodo v kratkem potrjena in tako dostopna na evropskem trgu takoj, ko jih potrdi še Evropska agencija za zdravila. Izbrali so 10 najbolj perspektivnih, ki so se uvrstili na evropski seznam zdravil proti covid-19. Vsako od teh zdravil zdravniki izberejo glede na starost pacienta, fazo bolezni in resnost bolezni. Ob tem pa opozarjajo, da je najboljša zaščita proti virusu cepljenje.
Zdravila so razdeljena v tri skupine: antivirusna monoklonska protitelesa, ki so najučinkovitejša v začetnih fazah okužbe s covid-19. Potem so tu oralna antivirusna zdravila, s katerimi je treba zdraviti v čim krajšem času po okužbi, ter tretja skupina, ki so imunomodulatorji, ki se uporabljajo pri zdravljenju hospitaliziranih bolnikov.
1. Antivirusna monoklonska protitelesa
Ta so najučinkovitejša v začetnih fazah okužbe s covid-19.
- Ronapreve, Regeneron pharmaceuticals in Roche
- Xevudy (sotrovimab), Vir Biotechnology in GlaxoSmithKline
2. Oralna antivirusna zdravila
Z njimi je treba začeti zdraviti v čim krajšem času po okužbi.
- Molnupiravir, Ridgeback Biotherapeutics in MSD
- PF-07321332, Pfizer
- AT-527, Atea Pharmaceuticals im Roche
3. Imunomodulatorji
Uporabljajo se pri zdravljenju hospitaliziranih bolnikov.
- Actemra (tocilizumab), Roche Holding
- Kineret (anakinra), projekt poduzeća Swedish Orphan Biovitrum
- Olumiant (baricitinib), Eli Lilly
- Lenzilumab, Humanigen
Nobeno od teh zdravil ni primerno za vse bolnike. Zdravniki se bodo morali, v kolikor bodo opisana zdravila odobrena, odločati v vsakem primeru posebej.
Komisarka za zdravje in varnost hrane Stella Kytriakides, je ob tem povedala: »Cepljenje je edino orodje za preprečevanje hospitalizacij in smrti, kljub temu pa covidni bolniki potrebujejo varna in učinkovita zdravila za bolj učinkovit boj z okužbo. Tak, ki bi izboljšal njihove možnosti za hitro ozdravitev in najbolj pomembno, bi preprečila izgubo življenja.«