NEČLOVEŠKE RAZMERE

Teslo postavila pred sodišče! Slovenec delal za manj kot minimalca

Avantura Slovenca se je po treh mesecih dela končala s poškodbo in tožbo.
Fotografija: V tovarnah Elona Muska so domnevno izkoriščali tuje delavce. Izgovorom podjetja, da za to niso vedeli, sodnica ni najbolj verjela, morali bodo na sodišče. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
V tovarnah Elona Muska so domnevno izkoriščali tuje delavce. Izgovorom podjetja, da za to niso vedeli, sodnica ni najbolj verjela, morali bodo na sodišče. FOTO: Reuters

SAN JOSE – Ameriška okrožna sodnica Lucy Koh iz San Joseja v Kaliforniji je odločila, da se mora ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla Motors zagovarjati na sodišču zaradi obtožb, da je vedel za grožnje z deportacijami, s katerimi so v eni od njegovih tovarn grozili tujim delavcem, če so se poškodovali, ti pa so morali delati dolge delavnike, s čimer je bil kršen zakon o delu. Tožbe prav tako navajajo, da so tujim delavcem grozili s deportacijo in zmanjšanjem plačila, če so prijavili kršitve oz. zboleli.

Tesla je za gradnjo visokotehnološke lakirnice najel nemško podjetje Eisenmann, to pa je imelo slovenskega podizvajalca, završko podjetje ISM Vuzem. Evropski podjetji sta v ZDA napotili okrog 140 delavcev, predvsem iz Slovenije in Hrvaške. Kmalu potem so ameriški mediji, med njimi portal The Mercury News, objavili zgodbo Velenjčana Gregorja Lešnika, ki je pred enim letom delal v tovarni v Kaliforniji. Njegova avantura se je po treh mesecih dela končala s poškodbo in tožbo. Takrat so mu prisodili 550.000 dolarjev odškodnine. Problem pa je, ker še ni jasno, katero od toženih podjetij naj bi mu izplačalo odškodnino.

Slovenec se je poškodoval v tovarni, kjer izdelujejo avtomobile Tesla. FOTO: AP
Slovenec se je poškodoval v tovarni, kjer izdelujejo avtomobile Tesla. FOTO: AP
Lešnik padel tri nadstropja globoko

Tožbi Lešnika in Stjepana Papeša iz Hrvaške ostajata, saj so tožilci predložili vso dokumentacijo in priče, ki bodo potrdile njune navedbe. Papeš in Lešnik sta v tožbi iz leta 2016 proti amerišlemu proizvajalcu električnih vozil trdila, da sta prišla v ZDA z vizumom B1/B2, ki je namenjen za poslovne in turistične namene, in se v Tesli zaposlila prek firme ISM Vizem.

Lešnik je delal pri sistemu za gretje in hlajenje, potem pa mu je spodrsnilo in je padel tri nadstropja globoko. Polomil si je obe nogi, rebra in utrpel hud pretres možganov. Delodajalec pa se ga je, namesto da bi mu pomagal, kolikor bi mu lahko, menda skušal čim prej odkrižati. Navedeno je, da je dobil okoli 900 dolarjev (800 evrov mesečno) za 250 ur dela, kar je veliko manj od minimalne plače v ZDA. V tožbi proti Tesli in podizvajalcem Lešnik med drugim zahteva povračilo okoli 2,3 milijona evrov premalo izplačanega prihodka vsem delavcem.

Tesla vali krivdo na podizvajalce

Podjetje Tesla se bo sedaj moralo zagovarjati, ker naj bi vedeli, da je Vuzem grozil delavcem. Medtem iz Tesle sporočajo, da preiskuje te obtožbe o tujih delavcih in da so prekinili sodelovanje s podizvajalcem ISM Vuzem, za katerega pravijo, da ni izpolnil njihovih pričakovanj. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije